| ionutz24_2810 a întrebat:

Buna tpu..am o problema. Am formatat pcul cu un windows xp x64. Totul a mers bine, am folosit driver genius pentru drivere si am restartat dupa ce am instalat tot ce trebuia. Dupa ce i-am dat restart mi-a aparut out of range pe ecran. Atunci am intrat in safe mode am mers la msconfig la boot si am bifat /basevideo si am rezolvat problema cu rezolutia. Amdeschis iar windows.si am setat rezolutia.la 1280x1024(max).am debifat basevideo.din msconfig si am dat restart. Acum de fiecare data canddeschid windowsu, dupa.ce se incarca ecranu se face negru dar sunetu de la.inceput si notiicarile se aud. Deci windowsu merge ij background dar eu nubvad nimic. Cum rezolv? apropo am incercat din nou faza cu basevideo dar acum ecranul e tot.negru dupa. loading. Oare un windws repair ar rezolva? Se sterg driverele daca dau repair? Ar mai fi alta metoda? Multumesc foarte mult

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E o problemă cu driverele pentru placa video. Dacă știi precis căîți suportă 64 de biți atunci caută driver-ul pentru placa video și instalează-l sau instalează xp pe x86(32 de biți) că oricum suport pentru Windows xp x 64 nu prea mai este, de exemplu flash player-ul de la Adobe nu mai este disponibil penbtru Windows xp x 64 ceea ce face ca vizionarea clipurilor de pe youTube să nu mai fie posibilă.Sau încearcă o distribuție de Linux, poate ai mai mult noroc cu incompatibilitățile.Succes

1 răspuns:
| wantedboy93 a răspuns:

Incearca sa instalezi din nou un windows tot, dar de data asta pe 32biti happy (x86.) posibil ca placa video sa nu suporte win x64!