| 5IrOK a întrebat:

Am o problema cu pc am avut windows 7 x64 professional si imi aparea din cand in cand bsod si era eroarea 0x0000050 dar daca schimbam locul la rami(am dual channel corsair 2x2gb) mergea acum am pus windows 8 si la fel
Am placa de baza Ga-870a-UD3
Procesor AMD phenom 960T x4 3000MHZ
placa video sapphire ati radeon hd 5450
sursa inter tech energon 550W
Cineva mi-a zis sa modif ceva la ram prin bios dar nu mai stiu ce
explcati-mi si mie ce trebuie sa fac

Răspuns Câştigător
| MarkTremonti a răspuns:

Ai putea sa incerci sa te joci putin cu frecvente lor in BIOS. Incearca fiecare nivel de frecventa suportat de MoBo si de ramii tai si vezi daca BSOD-ul persista. In ultima instanta ai putea sa incerci sa le schimbi voltajul. S-ar putea sa ii ai in Dual la 1.8v. Seteaza-i la 2.0v si verifica daca tot aceleasi simptome are. Daca in nici acest caz nu e ok atunci mai mult ca sigur e vreun modul de ram defect sau pur si simplu nu se inteleg ramii intre ei CHIAR DACA sunt Dual Channel. Se mai intampla de multe ori ca persoanele sa cumpere ramii ca si kit Dual Channel si sa nu functioneze cum trebuie. Sunt foarte pretentiosi.

3 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Aici e problema de hard, nu de altceva de obicei cand ramul intra in conflict intre el in cazul tau ca ai 2 placute, iti ramane blocat pc-ul, e o eroare de os sau chiar cateva mici baduri pe hard.

| raducebotari a răspuns:

Ai probleme cu driverele incearca sa reinoesti driverele.Eu tot am avut aceasta problema di cauza camerei web.Am scos si am instalat driverele de pe site-ul producatorului si dupa nu am mai avut probleme.

| xcristix a răspuns:

"eroarea albastra",apare de obicei din cauza unor drivere nou instalate de tine,asta se poate intampla si cand instalezi un joc si el iti instaleaza un driver care nu e compatibil cu pc-u tau, dar daca ai reinstalat windowsul, aceasta varianta dispare, deci problema trebuie sa fie de la rami sau hard disk, si eu am aceeasi problema cu un ram si cand il schimb cu altul imi merge, incearca sa scoti rami pe rand sa ii schimbi si vezi daca merge. funda!