| Sebastian_Nita_1998 a întrebat:

am o problema cu PC-ul:
Acum o saptamana mi-am schimbat sursa.Am gasit o sursa la un prieten de la Pc-ul sau mai vechi, oricum acum in timpul unui joc
mi se inchide!
Am verificat toate componentele, mi-am reinstalat windows-ul si tot se inchide!
Parerea mea este ca sursa pe care o am acum este prea saba(cea veche era de 400w si cea noua este de 230w), totusi eu nu ma prea pricep si voiam sa vad daca am dreptate sau daca aveti voi alta parere.

Dau funda pentru un raspuns ce ma va ajuta!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Sursa e noname nu-i asa? Adica are firma scrisa pe ea sau nu are nimic pe ea.

Teoretic 230W e prea putin pentru o placa video+procesor+restul pc-ului.

Posibil sa aiba si condensatorii umflati.

Mai bine o zbori sursa aia de acolo, ca la tensiuni de curent mai mari, posibil sa traga dupa ea si componente din pc
Fa cumva si strange 100lei pentru sursa asta.

http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/le-series-400w/
Are un amperaj bun pe railul 12V+ 1 si 2

Ai 4 protectii la sursa zalman si o electonica bunicica.

In concluzie, fa cumva zi arunca sursa din pc pana nu ramai fara.

| Sebastian_Nita_1998 explică (pentru Gabi05):

Multumesc, asa am sa fac!

2 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Cred ca sursa nu este in stare sa iti dea cat are nevoie pc-ul in full load
Schimba sursa cu una mai puternica
Este putin 230w daca ai si o placa video dedicata