| nubblet a întrebat:

Am o problema cu router-ul tenda 150Mbps wireless N Router. Am facut tot ce era pe spatele cutiei, am incercat sa fac configurarea dar desigur nu mi-a iesit. Am tot incercat sa il fac sa mearga dar nimic asa ca m-am hotarat sa-i dau un reset iar dupa reset nu-mi mai gaseste nici routerul calculatorul si nu mai pot nici sa-l configurez.(Internet romtelecom prin Modem SmartAX MT8882). As dori sa aflu ce pot sa fac cu el.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Deci.
Da-i iar resetare la router. Pune cd-ul de la router in pc(ca asa face and nu il detecteaza).
Nu deshizi cd-ul. Apasa start- scrie: run. In run, scrii asa: cmd si dai enter. O sa se deschida o fereastra neagra. Acum, in fereastra neagra, scrii: "getmac" si dai enter, scrii fara ghilimele!
La physical adress, notezi ce scrie pe o foaie/document sau ce vrei tu.
Acum, de la modem, cablul de la care aveai internet intial, il pui in portul WAN de la router. Din router, pui cablul oferit in pachet cu routerul, de la lan1- la tine in pc. Acum deschizi dvd-ul de la router si astepti sa detecteze. DAca a detectat, nu incerca sa il configurezi de acolo, ci incerca sa deschizi 192.168.1.1.
Cauti in optiunile router-ului functia MAC Clone sau clonare mac. Si o activezi, iar adresa mac pe care sa o cloneze va fi cea copiata mai sus cand ti-am zis de getmac.
Dupa ce ai clonat adresa, dai apply.
Acum mergi la WAN, la setarile routerului. O sa ai wan connection tue(static ip, pppoe, etc, sunt mai multe). Tu ai sa alegi din alea: dynamic ip. Dai save, si dai restart la router. Daca ai procedat corect pana aici, e imposibil sa nu mearga dupa.

| Gabi05 a răspuns:

Mai incearca sa ii dai reeset pana o ia.De configurat ny e greu.Pui doar phisycal adress si se configureaza singur