| Muppet a întrebat:

Am o problema cu unitatea centrala. Cand pornesc PC'ul sta vreo jumatate de ora sau o ora, apoi unitatea incepe sa faca un zgomot puternic. Presupun ca e din cauza caldurii sau nu stiu. Nu prea ma pricep la calculatoare deci ati putea sa imi spuneti de ce face asa si ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| smoji a răspuns:

Daca nu cureti unitatea des se pune praf. De la praf se supraincalzeste, dar nu asta e problema. Praful a intrat probabil la coolere (cooler procesor/sursa sau coolerele de pe carcasa daca ai). Cel mai usori il cureti de praf cu aer comprimat si poti unge coolerele daca te pricepi sa le desfaci.

4 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

Cel mai probabil e de la coolerul de la sursa, curata toate coolerele si tot pc inclusiv procesorul si verifica daca mai are pasta pe el.

| ovidiu8msn a răspuns:

Nu il mai pornii. Du-l de urgenta le reparat. El trebuie sa functioneze si la 50 Grade celsius daca trebuie. Nu este din cauza caldurii.

| Duckey a răspuns:

Da, e posibil sa fie si din cauza caldurii se incinge prea rau si atunci ventilatorul forteaza, sa raceasca acolo. Dai capacul jos de la unitate sa ventileze mai bine, e mult mai bine pe timp de vara sa dai capacul jos. Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta

| Maestronos a răspuns:

Ventilatoarele poate ca sunt vechi si cand se invart fac zgomot