| kopotoru a întrebat:

am o problema!

Deci am boxele astea la pc https://imgur.com/a/8mzXGjw

Iar aici am castile astea https://imgur.com/a/ftvmj5S

Am conectat castile la boxe prin mufa aia se aude in casti cand ascult muzica dar cand dau volumul mai tare din boxe nu se mareste si volumul din casti! Stie cineva de ce?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Căștile pe care le ai nu doar permit intrarea sunetului, ci și ieșirea sunetului, pentru că au microfon. Lucrul acesta se realizează pe o singură mufă jack.
Dar boxele nu suportă și intrarea sunetului in ele, ci doar ieșirea.
Mai concret, căștile tale au 3 linii negre, iar boxele suportă doar două.
Ca în imagine: https://postimg.cc/HcknVRLM
De fapt nu liniile negre contează, ci spațiile albe. Liniile negre sunt doar niște despărțitoare.
Mufa jack (tata -asa se numește mufa de intrare) intra în boxe, dar nu se potrivește la linii cu mufa jack (mama) din aceste boxe.
Căștile vor merge dacă le introduci in PC, laptop sau telefon, deoarece aceste aparate au mufe jack (mama) care suportă și intrarea sunetului (adică a microfonului).
Din nefericire nu se găsesc boxe mici care să suporte si microfonul de la căști; ci se găsesc doar boxe mari.
Soluția este să conectezi căștile direct la pc așa cum fac și eu, și toți utilizatorii de căști cu microfon.

| Bizon95 a răspuns:

A mai intrebat cineva acum ceva vreme
se pare ca in ziua de azi boxele nu mai baga amplificare in casti, tine de chestii de gen siguranta cum ca iti poti sparge timpanele cu casti prea puternice, sau castile se pot arde din prea multa amplificare

poti sa cumperi separat un amplificator de casti