| sskrillex96 a întrebat:

Am o problema la laptop. I-am reinstalat windowsul recent si problema ar fi la imagine. Se vede mai lunguiata pe orizonatala, mai exact apare pe tot ecranul dar o parte din imagine. Dupa asta am chemat pe cineva sa imi instaleze din nou windows ul, a facut exact la fel ce am facut si eu dar nu s-a remediat problema. Stie cineva cauza?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Raportul de rezolutie (horizontal /vertical) reglat nu este ceea a monitorului.
Trebuie reglata alta rezolutie, cu alt raport.

| viavo a răspuns:

Nu este instalat driverul corespunzator pentru placa video si de asta nu se seteaza corect rezolutia.

| JicaContra a răspuns:

1. nu ai driverele de placa video
2. nu ai driverele de monitor
3. nu ai rezolutia setata cum trebuie si/sau nu o detecteaza corespunzator din motivele de mai sus

mergi la altul sa iti instaleze windows-ul, unul care stie sa ia drivere de pe pagina producatorului laptop-ului si nu unul care stie NUMAI sa bage stick-ul de windows si sa dea next, next, cu speranta ca windows update rezolva driverele... windows update e foarte bun in ziua de azi, dar NU E D-ZEU!