| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema la pc, intru pe un joc merge perfect( joc cu necesitați mari, care pc meu le are ), dar se restaurează singur.Am găsit o metoda sa nu se mai restarteze dar jocurile îmi merg cu frame rate mai scăzut ( metoda fiind sa merg la power settings si da scad puterea / folosirea procesorului ) as vrea sa ma ajuțati, sa rezolv definitiv problema aceasta,

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

E posibil sa creasca prea mult temperatura procesorului atunci cand e folosit la puterea maxima si acest lucru sa conduca la repornirea pc-ului.
Ar trebui folosite niste programe de monitorizare a temperaturii procesorului.
Daca supraincalzirea e cauza repornirii calculatorului, atunci se recomanda imbunatatirea sistemului de racire a procesorului prin schimbarea pastei termoconductoare dintre procesor si radiator, instalarea daca e nevoie a unui ventilator de carcasa suplimentar sau chiar schimbarea coolerului procesorului cu unul mai performant.

5 răspunsuri:
| cso54 a răspuns (pentru LinxCont):

Mulțumesc îmi poți recomanda un program care măsoară temperatura procesorului?

| Pietricel a răspuns:

Se supraincalzeste procesorul. Poti lua un cooler SH. Si sa reinstalezi winu. Ca mie mi-a facut asa din cauza la windows.

| cso54 a răspuns (pentru LinxCont):

Tempetura e 40 -45 grade in idle oare este prea mult?

| LinxCont a răspuns (pentru cso54):

Temperatura de 40-45 grade e buna.