| yoyoalecs a întrebat:

Am o problema la pc.Lam deschis si se aude la cd rom cum ca ar vrea sa booteze de pe el desi nu are cd inauntru. Se deschide apoi dupa cateva incercari. Il inchid si cand dau din nou... aceeasi problema. Acum insa se aude doar odata la cd rom apoi scoate 3 sunete ca si cum ai aprinde un fitil. Nu se aude beepul. Mentionez ca i-am scos bateria de la placa de baza. Heeelp. Funda!

9 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Intra in bios, si la boot ii dai disable la cd room, sa nu mai incerce sa booteze de pe cd la aprindere. Si pune bateria la loc pe placa de baza ca nu e ea de vina.

| yoyoalecs explică (pentru antimulte):

Cum sa intru daca nu se vede nimic pe desktop?

| antimulte a răspuns (pentru yoyoalecs):

Pune bateria la loc, poate vrea sa se aprinda cu ea. Monitorul nu se aprinde de vreun fel? nu poti afasa f2 sau f3?

| jhonny999 a răspuns:

Daca eroarea este de la Cd-Rom.
Deconecteaza conectorul care alimenteaza unitatea Cd-Rom si cablul care se conecteaza pe placa de baza.
Incerci o pornire. in cazul in care nu porneste si iti da un mesaj caci nu depisteza Cd-rom, dai Restart intri in BIOS si dai disable la Cd-rom.

| yoyoalecs explică (pentru jhonny999):

Am incercat sa scot de la cd rom da merge... e intepenita mufa aia

| Doctorfishadi a răspuns:

Daca inca nu l-ai reparat iti recomand sa ii schimbi fisa hdd-ului, uita-te bine sa vezi daca nu cumva e dezlipit vreun cip de pe placa de baza. Daca nu merge nici asa inseamna ca bios-ul a cedat, ori placa video nu mai este buna, ori sursa.Am avut si eu aceeasi problema cu un pc amd si nimeni nu a putut sa-l mai repare, tot asa nu se auzea beep-ul de butare, totul in el pornea, dar nu afisa nimic. Funda!

| AlexandruTeodor a răspuns:

Atunci cand pornesti calculatorul, apare un screen cu numele placii de baza, apasa tasta care iti zice si intra la meniul de boot. Acolo pui harddisk-ul pe primul loc / alegi harddisk.

| yoyoalecs explică (pentru AlexandruTeodor):

Voi nu intelegeti ca nu se aude beepul? placa de baza nu da ok-ul... e cv la cd rom... ma poate ajuta cinevq care se pricepe?

| yoyoalecs explică:

Nu se aprinde. bateria e la loc... nu se aude beepul... dar se aud niste sunete de lq cd rom.