| MirunaGabriela a întrebat:

Am o problema la pc...nu stiu exact ce am facut,dar am reusit in asa fel incat sa nu mai pot deschide niciun program pe pc(ex: winamp,chrome, yahoo si restul de programe). Mi se deschid toate cu altceva si cand caut "Open with..." nu gasesc niciun program anume cu care sa le deschid. Gasesc : Adobe Reader, Internet Explorer si Widows Media Center. Nu ma pricep deloc la chestii d-astea. Va rog mult ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Start -> control panel -> user accounts -> manage another account -> create a new account -> tastezi un nume -> selectezi Administrator -> create account.
pentru a sterge vechiul cont: log off -> selectezi contul creeat -> start -> contro panel -> user accounts -> manage another account -> click pe contul vechi -> delete the account

12 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Pentru winows 7: control panel -> default programs -> set your default programs -> click pe un program (ex: winamp) -> set this program as default. si asa procedezi cu toate. daca nu ai inteles lasa un id sau ceva unde iti pot explica mai bine.

| MirunaGabriela explică (pentru SuicideSilence):

Am facut asta...dar nu se schimba nimic straight face Chiar nu stiu cum sa mai incerc.

| SuicideSilence a răspuns (pentru MirunaGabriela):

Incearca sa creezi un nou cont de administrator. foarte posibil sa se rezolve problema in acest mod

| MirunaGabriela explică (pentru SuicideSilence):

Si daca creez un nou cont de administrator.o sa mi se stearga ceva anume din calculator?

| SuicideSilence a răspuns (pentru MirunaGabriela):

Aceasta este alegerea ta. o sa te intrebe daca vrei sau nu sa pastrezi fisierele din libraries ( music, pictures, videos). Cel mai sigur este sa muti ce ai tu pe acolo intr-o alta partitie, pentru siguranta. Daca totusi alegi sa nu le muti poti da " keep files" iar acele fisiere le gasesti, mai apoi, in C -> users -> numele vechiului cont. In rest... nu se sterge nimic din alta parte, numai setarile revin la default.

| MirunaGabriela explică (pentru SuicideSilence):

Eu am un program important instalat.(de fapt tata are). O sa se pastreze si el, nu?

| MirunaGabriela explică (pentru SuicideSilence):

Aaa,inca o intrebare... cum creez un nou cont de administrator? Cum am mai zis, nu ma pricep happy

| SuicideSilence a răspuns (pentru MirunaGabriela):

Da. o sa se pastrezi si acel program, dar cel mai probabil nu o sa mai ai acel icon pe desctop. ca sa-l readuci trebuie sa mergi in locul unde este instalat programul. cel mai sigur este in C -> program files -> cauti folderul cu numele programului, iar in el o sa gastesti executabilul (.exe). click dreapta pe el -> send to -> desktop

| MirunaGabriela explică (pentru SuicideSilence):

Am facut asta si acum merg toate. Cat despre programul acela...cand l-am readus ca icon pe desktop, dar cand incerc sa il deschid zice ceva gen "The program can't start because CrystallTool.dll is missing from your computer. Try reinstalling the program to fix this problem." Deci, am din nou nevoie de ajutor.

| MirunaGabriela explică (pentru SuicideSilence):

Am reusit! Iti multumesc frumos, mi-ai fost de mare ajutor happy

| SuicideSilence a răspuns (pentru MirunaGabriela):

Cu placere. pentru orice problema legata de pc. sunt aici

| SuicideSilence a răspuns (pentru SuicideSilence):

Desktop

| SuicideSilence a răspuns (pentru MirunaGabriela):

Start -> control panel -> user accounts -> manage another account -> create a new account -> tastezi un nume -> selectezi Administrator -> create account.
pentru a sterge vechiul cont: log off -> selectezi contul creeat -> start -> contro panel -> user accounts -> manage another account -> click pe contul vechi -> delete the account