| AlexaNicol5620 a întrebat:

Bună TPU, am o problema... Mi s-a ars jumătate din laptop și din greșeală am mutat bara de start în partea unde este ars, ce pot face ca să o pot muta în stânga având în vedere ca nu pot sa apăs pe ea deoarece este în partea arsa a ecranului.

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Foloseste un monitor extern si o sa poti vedea tot desktop-ul.
O alta varianta sa-l conectezi prin hdmi la televizor si vei putea face acelasi lucru.
Nu prea am inteles partea cu arsul pe jumatate dar asta e o alta problema.

| NLS a răspuns (pentru cuvant):

La ecranele cu cristale lichide, când sunt pe terminate, se întunecă mult imaginea, după ce în prealabil pierde contrast la greu.
Fenomenul poate avea loc pe tot ecranul sau poate sa înceapă dintr un colt.

| cuvant a răspuns (pentru NLS):

Am inteles acum despre ce e vorba.
Mersi de informatie.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Dai click-dreapta pe Taskbar (bara de start) - Proprietati - de-bifezi "Lock Taskbar" - Apply - OK
2. Tragi bara in partea care doresti
3. Blochezi iarasi bara de start (bifezi iarasi Lock Taskbar), ca si la (1.)

| AlexaNicol5620 explică (pentru Bula):

Eu nu pot vedea bara de start deoarece este în partea arsa a ecranului unde nu se vede nimic

| Bula a răspuns (pentru AlexaNicol5620):

Poti vedea, daca conectezi un monitor extern.

| NGheorghe a răspuns:

Ba da, poți sa apeși pe ea... doar ca nu știi sigur ce se va intampla deoarece nu știi sigur ce apeși. Câta vreme săgeata la mouse intra in zona arsa poți sa încerci sa "agăți" bara la nimereală (click stânga si ți apăsat in timp ce miști mouse-ul).
Altă posibilitate, intri in configurări display (prin explorer, sau internet explorer ( in loc de www scrii c:/, sau prin meniu (click dreapta oriunde pe ecran) si in configurări cauți: rotire ecran 90 grade), după ce îți pui bara la loc, rotești ecranul înapoi.