| F14V a întrebat:

Am o problema. Mi se solicita foarte tare calculatorul chiar daca nu fac nimic. Procesorul e pe la 70% si nu scade sub 40%. Ramul si mai si. Mai mereu e pe la 90% si nu scade sub 80%. Am windows 7 professional pe un calculator care am avut prima oara vista, apoi xp iar 7 nu mi l-am pus chiar de mult. Antivirus am Microsoft security essentials (stiu ca nu e stralucit). Mai inchid procese inutile din Task manager dar tot greu merge.
Deci de la ce ar putea fi si ce sa fac?

9 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Posteaza configuratia Pc-ului.

| F14V explică (pentru jhonny999):

La ce te referi prin configuratie?

| jhonny999 a răspuns (pentru F14V):

In special Procesor si Ram.

| F14V explică (pentru jhonny999):

Processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4800+ 2.50 GHz
Ram: 2.00 GB
System tipe: 32-bit Operating System

| jhonny999 a răspuns (pentru F14V):

In primul rind verificam start-up sa vedem ce aplicatii pornesc cu Windows si ruleaza in fundal consumind resurse.
Pentru a intra in start-up urmeaza pasi, apasam simultan tasta Windows+R.si va lansa caseta Run vom tasta comanda msconfig, si apasam ok din fereastra deschisa vom selecta Start-up, dezactivarea se va face prin debifarea casutei din dreptul fiecarei aplicatii.
Vom lasa sa porneasca cu Windows doar driverele si programul Antivirus.
Vom curati fiserele inutile de pe Hdd cu programul Ashampoo win optimizer.
Vom devirusa cu Nod 32.
Vom scana Hdd cu Malwarebytes.
Dezistaleaza Tolbaruri si programe pe care nu le mai folosesti cu, Revo Uninstaller.

| horia2012 a răspuns:

Descarca asta gratis, curata si optimizeaza cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Problema poate fii si fisierelor si folderelor prea incarcate.
1 Descarca AdvancedSystemCare 7 tot pachetul sau iar la o curatare iti va mai creste oleaca viteza.
Iti include un mic program care se cheama Iobit Smar Ram.
Te duci si dai Porneste Destept si dupa aceea Profund.
Setarile La Smart:
1Bifezi
2 Bifezi
3 Bifezi
4 No Bifa
5 Bifeaza
Dai ok si il dai jos iar el face in asa fel incat memoria ta Ram sa nu creasca si iti curata Memoria Ram la fiecare 5-20 de secunde.

2 Start=Control Panel=Administrative Tools=Services
Dai pe Stop si Disable programelor:
Automatic Uptades
Computer Browser
Alerter
Indexing Services
Workstation
Windows Search
System Event Notification
Task Scheduler

3 Pana acuma cred ca am redus Ramul si Procesorul.
4 O viteza mai mare trebuie sa ai instalate Driverul la calculatorul tau sa functioneze placa video 100% care iti creste performanta cu 446%-450%.
5 Mult Succes greu u este daca faci aceste setari vezi o diferenta foarte mare dupa aceea.
Iti mai ziceam dar am zis cateva lucruri mai mult de baza sa eliberez ceva RAM si Procesor.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

PS:Advanced System Care 7.
Este un program foarte bun de curatat si te poate ajuta.
Problema este ca tu ai virusul pe systemul tau de Windows care iti face probleme cu RAM si procesorul.

Se poate rezolva aceste probleme eu am avut cu procesorul, cu Ram ti-am zis poti sa downlondez si iti include si acel mic program care iti curata ramul automat si acel program nu iti mananca nimic nici procesor nici Ram daca la asta te gandeai.

Iar acele setari care ti le-am dat in Services sunt esentiale de parcurs ca acele programe iti mananca Procesorul.
O sa vezi ca nu mai mananca asa mult.

| magazindecadouri a răspuns:

Mai mult ca sigur ca ai un viermisor in calculator, sfatul meu este sa reinstalezi sistemul de operare, sa pui drivere la zi, apoi sa-ti faci o protectie cat mai buna (antivirus + firewall).