| Armanul199999 a întrebat:

Am o problema super mare. Astăzi am cumpărat un pc HP i7 Pavilion si am fost la om l-am testat totul perfect. Cand ajung acasa si dau să îl pornesc îmi scrie pe monitor "power saving mode". Ce pot face? L-am încercat și pe alt monitor si nu merge. Poate fi cablul VGA de vină? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Omul nu are imagine deloc pe monitor, cum poate intra in setari?!?
in plus NU e vorba de calculator ci de monitor, ca acolo ii scrie "power saving mode"

"power saving mode" pe monitor inseamna ca nu are deloc semnal de la calculator, DA poate fi din cablu, insa calculatorul ar trebui sa dea semne de viata (se aude cum pornesc ventilatoarele, cand porneste calculatorul scoate un singur beep ca sa anunte ca totul in bios e ok, dupa care ledul de hdd/ssd incepe sa palpaie, etc.)

in plus (cu toate ca nu ar trebui sa se intample) ar putea sa fie pur si simplu din cauza ca portul vga nu e primul (sper totusi ca, calculatorul a fost pornit cu cablu vga infipt si in calculator si in monitor)... imaginea din bios apare numai pe "primul" port video pe care ar trebui sa il autodetecteze daca nu e si primul care e pe placa video (in general e portul cel mai apropiat de placa de baza) insa uneori autodetectia nu merge...
TOTUSI, la ideea asta, ar trebui sa ai imagine dupa ce termina de pornit windows-ul, pentru ca atunci SIGUR face autodetectie!

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Poate fi de la cablu vga, dar si placutele de memorie ram din unitate genereaza aceasta problema. E suficient doar sa le scoti si sa le reintroduci pe placa de baza, dar faci asta numai daca ai cunostinte IT.
Cheama pe cineva care se pricepe la calculatoare, ca sa-ti rezolve problema.

| Armanul199999 explică (pentru Bizon95):

Când porneste scoate un beep ca totul e in regula, pornesc ventilatoarele, totul ok, dar nu se aprinde monitorul, am incercat si cu alt cablu vga și nu merge, nu cred ca e de vină monitorul dacă îmi scrie power saving mode

| Bizon95 a răspuns (pentru Armanul199999):

Nu, din monitor nu e
incearca sa il inchizi de tot, sa scoti placa video si sa o tii scoasa vreo 20-30mins
eventual reseteaza bios-ul (e un jumper undeva)

| Armanul199999 explică (pentru Bizon95):

E ciudat, ca ieri mergea perfect la omul ăsta.

| Bizon95 a răspuns (pentru Sekim):

Omul nu are imagine deloc pe monitor, cum poate intra in setari?!?
in plus NU e vorba de calculator ci de monitor, ca acolo ii scrie "power saving mode"

"power saving mode" pe monitor inseamna ca nu are deloc semnal de la calculator, DA poate fi din cablu, insa calculatorul ar trebui sa dea semne de viata (se aude cum pornesc ventilatoarele, cand porneste calculatorul scoate un singur beep ca sa anunte ca totul in bios e ok, dupa care ledul de hdd/ssd incepe sa palpaie, etc.)

in plus (cu toate ca nu ar trebui sa se intample) ar putea sa fie pur si simplu din cauza ca portul vga nu e primul (sper totusi ca, calculatorul a fost pornit cu cablu vga infipt si in calculator si in monitor)... imaginea din bios apare numai pe "primul" port video pe care ar trebui sa il autodetecteze daca nu e si primul care e pe placa video (in general e portul cel mai apropiat de placa de baza) insa uneori autodetectia nu merge...
TOTUSI, la ideea asta, ar trebui sa ai imagine dupa ce termina de pornit windows-ul, pentru ca atunci SIGUR face autodetectie!

Răspuns utilizator avertizat