| Andrusk2 a întrebat:

Buna TPU! Am primit acest email de la Facebook " Am observat că ai probleme cu conectarea la cont. Dacă ai nevoie de ajutor, apasă pe butonul de mai jos şi te vom conecta noi. A avut loc o încercare de conectare nereuşită la contul tău. Dacă nu ai fost tu, anunţă-ne". Ce inseamna?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te la adresa paginii, de unde a venit e-mail-ul (partea de dupa semnul @)!
Daca nu este "facebook.com" (adica adresa nu se termina cu @facebook.com), atunci este un atac clar de furt de identitate! In acest caz STERGE e-mail-ul sau raporteaza-l "Spam"!
La fel sa procedezi si daca link-ul butonului arata pe alta pagina /server!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Virus cel mai probabil

| sierra1 a răspuns:

"apasă pe butonul de mai jos şi te vom conecta noi...Ce inseamna?"

tentativă tipică de furt de parole/identitate

| Wr3nch a răspuns:

Inseamna ca cineva a vrut sa intre pe contul tau si nu a reusit.

| Andrusk2 explică (pentru Wr3nch):

Vad acest mesaj ca il am pe mail si in 2019, si in 2020. Si mama mea la fel. posibil sa fie doar o eroare?

| Catrice a răspuns:

Hecări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mesaje din astea dubioase, e bine sa verifici si adresa de email de la care ai primit mesajul si sa nu dai click pe toate linkurile primite, de multe ori este o adresa care nici macar nu include numele Facebook in ea, adrese de genul "xzzxzddt.net".

Cand mai primesti mesaje de astea pe email, nu dai click pe niciun link din acel mesaj ci mergi direct pe contul tau de Facebook si iti schimbi parola imediat.