| Frumu1818 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o intrebare si daca m-ati putea lamuri cu un lucrusadm-am uitat la videoclipurile lui buhnici dar nu am inteles)
Exista mai multe tipuri de ssd(sata, M.2, usb 3.0)
Avand in vedere ca eu vreau sa folosesc laptopul pentru editare jocuri 3d, editare video, am ajuns la concluzia ca cel mai bun ar fi ssd de tip PCA express(M.2) dar nu stiu unde sa il introduc... va rog sa imi spuneti.
Intrebareabig grinaca laptopul meu nu are unitate optica unde imi pot pune hdd-ul, daca inlocuiesc hdd-ul cu un ssd, nu voi avea o memorie mai mica? Adica de la 1Tb hdd la 256 gb ssd......am dreptate? Daca pot folosi in acelasi timp hdd unde sa il montez?
Ajutati-ma va roog...Dau funditahappy
P.s. trebuie 2 raspunsuri... unul pentru M.2 si celalalt pentru ssd in locul hdd....am scris asta pentru ca s-a mai intamplat sa se raspunda doar la unawinking

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

In primul rand, da si tu modelul de laptop ca sa nu mai vorbim pe parerisme. Asta ca sa vedem daca suporta SSD M.2. Dupa aia, ca idee, daca suporta, trebuie' sa desfaci mai mult sau mai putin laptopul dupa cat de mult te uraste producatorul si sa bagi M.2-ul cam ca pe o placuta RAM (dar pe latime nu pe lungime) si sa il prinzi cu un surubel - vezi sa ai surubel ca altfel s-ar putea sa ai M.2-ul, sa desfaci laptop-ul si sa constati ca nu-l poti prinde.

Pentru SSD SATA: varianta replacement HDD inseamna ca il pui in locul HDD-ului asa ca iti trebuie access la HDD - din nou desfaci laptop mai mult sau mai putin, tot in functie de cat te uraste producatorul. Varianta add-on in slot de unitate optica inseamna ca iti trebuie un HDD Caddy fix pentru modelul tau de laptop. Caddy-ul se cupleaza ca si unitatea optica iar SSD-ul se cupleaza in Caddy.

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

Acum am vazut ca esti cel cu Legion Y520.

Sfat: daca nu stii exact diferenta dintre CPU si OS si nu stii sa identifici daca OS-ul este pe 32 sau 64 biti, nu te apuca sa cumperi hardware (scump) aiurea pana nu intelegi care e problema cu laptop-ul asa cum e acum. Habar nu am, poate un test serios intr-un service adevarat iti arata ca ai o placa de baza busita si degeaba iei SSD M.2. Zic si eu.

4 răspunsuri:
| Benyamin173 a răspuns:

Pai la ce a cu hdd ul poti incerca un hdd pe usb cat despre ssd uk pe m.2, cauta pe Youtube, de preferat in engleza,(how to install an pca express on laptop sau ceva de genu) si iti arata acolo cum se montează(nu este greu de montat)

| Frumu1818 explică (pentru Benyamin173):

Hdd pe usb nu are o viteza super mica? ...mai mica decat cel pe sata ma refer

| Benyamin173 a răspuns (pentru Frumu1818):

Stiu dar asta ar fi singura variantă pentru o stocarea mare si mai ieftina, ar mai fi o varianta sa puna un ssd mare daca are slot dar este destul de scump