| amigo2221 a întrebat:

Am si eu o problema :
Am windows 7 home premium pe 32-32 bit si am 4 gb ram pe el. Cand intru la computer, clik dreapta propietati imi confirma valoarea ramilor dar imi spune : 2.96 usable! Pe alt windows (windows 10) imi arata 3, 96 usable. Care este problema?
P.S-

Răspuns Câştigător
| amigo2221 explică:

Problema este ca e pe 32 bit. Pune-l pe 64 si o sa iti citească toata capacitatea. happy

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toti de mai sus ti-au dat niste raspunsuri aiurea. 2, 96 usable este cat foloseste Windowsul 7. Windows 10 foloseste 3, 96. Daca este pe 32 bit foloseste mai putin. Daca este pe 64 bit foloseste si mai mult. Deci usable este folosit. Totalul este 4 Gb. Simplu!

| Salontanul a răspuns (pentru xerxes1):

Confunzi! Nu este vorba de cat recunoste ci de "usable" (cat foloseste).

| xerxes1 a răspuns (pentru Salontanul):

Usable =utilizabil

| gelu1970 a răspuns:

Windows 32 bit nu "vede" mai mult de 3, 2 gb de ram. ori schimbi cu unul de 64 bit ori il folosesti asa cum e.

| xerxes1 a răspuns:

Windows XP / Windows Vista / Windows 7 pe 32 de biti nu suporta/recunoaste/foloseste decat 3 GB RAM din sistemul lor (adica, daca eu am Windows XP pe 32 de biti, si am 4/8/12/etc. GB de RAM, Windows-ul nu va recunoaste si folosi decat 3 GB RAM), in timp ce Windows XP / Windows Vista / Windows 7 pe 64 de biti suporta pana la 192 GB RAM.

| Dorel_George_Si_1982 a răspuns:

Windows 10 foloseste mai multa memorie decat windows 7, pentru ca are ma multe aplicatii in el, si poate ai prea multe descarcate pe 10 decat pe 7

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru Dorel_George_Si_1982):

Nu are treaba cu asta... Nu mai vorbiti daca nu stiti. Dintotdeauna Windows-ul pe 32 de bit nu citeste capacitatea completa a ramilor. Cand o sa il puna pe 64 o sa ii citeasca tot.

| amigo2221 explică:

Mersi prieteni!