| Csmn_Cosmin_2001 a întrebat:

Am si eu o problema cu un computer,pornește blocandu-se la ecranul acela unde selectezi,bios menu,boot menu,etc.Apare acolo procesorul,ram,placa video si așa rămâne... Vreau sa menționez ca am schimbat de curând placa de baza si procesorul(second hand),deoarece cele vechi erau arse si mai vreau sa adaug ca nu merge sa intru in nici una din bios,boot...Ce ar trebui sa fac? Trebuie oare instalat driverul pentru sata\raid\ahci, sau cumva bios-ul?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ramine acolo pentru ca nu ai hard, de aia, ori nu-l vede, e stricat si ala.De intrat in BIOS poti intra si fara hard.Cind deschizi calculatorul de la buton imediat apesi tasta F2 sau care o fi la tine, ar trebuie sa stii deja ca scrie la boot sau bios unde spui ca s-a oprit pagina.Deci nu dupa ce se opreste pagina apesi ci inainte. daca nu intra in bios atunci ai probleme cu placa de baza.Cind se deschide si ramine la pagina aia unde spui aia e singura chestie nu ai HDD,deci nu mai are ce sa se deschida. Avind in vedere ca tu ai schimbat placa de baza si procesorul,deci ai tinut hardul, ca urmare va trebui sa instalezi iar wind, pentru ca s-a schimbat configuratia calculatorului. Apoi placa de baza si procesorul sint compatibile? Deci daca intri in bios cum am aratat, inseamna ca totul este ok, ramine doar sa reinstalezi wind si ala esti.bafta

| Csmn_Cosmin_2001 explică:

Sunt compatibile 100℅, placa de baza socket 775, FSB 1066, si procesorul la fel, iar ca model pe site-ul producătorului spune si de acest procesor Intel Core 2 Duo, o sa instalez windows-ul sa vedem poate merge!

| Csmn_Cosmin_2001 explică:

Nu intra in bios apare Prepare to enter Setup si așa rămâne!