| Raz11 a întrebat:

Am si eu o problema cu windows-ul. Am windows 7 Home Premium Service Pack 1, 64 bit (este original). Acum 3 zile am observat ca am un virus (nu mai tin minte numele, era ceva cu Win32, si era localizat in C;/Windows/cpu1.exe). L-am scanat, apoi l-am sters deoarece imi cam daduse windowsul peste cap. De asemenea, windowsul se bloca si se stingea cateodata. Asa ca azi am luat DWD-ul cu windows 7 original si i-am dat Repair Windows (nu am vrut sa reformatez deoarece am foarte multe fisiere care imi trebuiesc si nu prea am timp sa le downloadez iar de pe net). Toate bune si frumoase, windows-ul merge perfect acum, ca nou. Singura problema este ca atunci cand il pornesc, nu imi apare imaginea cu logo-ul, in care scrie STARTING WINDOWS. De fapt nu imi mai apare de cand mi s-a virusat. Acum nu mai am nici un virus. Si nu cred ca este vreo problema deoarece daca era nu se rezolva cind am dat Windows Repair? Cu driverele cred ca nu am probleme deoarece windowsul e original si se actualizeaza automat. Totusi ma deranjeaza, pentru ca, de cand porneste PC-ul pana cand apare acea imagine cu WELCOME, e negru tot ecranul. Ca sa va dati seama despre acea "imagine" care nu imi mai apare o sa las un link mai jos... Daca stiti cum as putea rezolva problema fara sa reformatez windowsul m-as bucura foarte mult. Imi cer scuze ca trebuie sa cititi atat dar am vrut sa va dau cat mai multe detalii.Dau funda. :) P.S: Aveti un link cu imaginea care nu imi mai apare : http://0.tqn.com/d/pcsupport/1/0/W/4/-/-/safe-mode-windo ws-7-1.jpg

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

Start> incasuta de search scrie "msconfig" Vezi la General daca e Normal Boot, iar la Boot vezi sa nu fie bifat " No GUI boot"

| Raz11 explică (pentru eucumine010):

Deci e pus pe Selective Startup (Load system services and Load startup items) si la Boot e bifat No GUI boot. Il debifez si dau un restart sa vad daca merge.

| Raz11 explică (pentru eucumine010):

Da... Imi merge. Multumesc mult happy

| eucumine010 a răspuns (pentru Raz11):

Selecteaza Normal Boot, iar la Boot sa fie asa http://i.imgur.com/AeETEDn.jpg E foarte posibil ca atunci cand selectezi Normal Boot, o sa iti revina cum e in poza si la Boot.

| eucumine010 a răspuns (pentru Raz11):

Perfect. Mersi pentru funda, o seara buna.

8 răspunsuri:
| shannygelu a răspuns:

Chiar daca ai dat repair virusul sta bine mersi pune avast free si scaneaza la bootare

| Raz11 explică (pentru shannygelu):

Pai chiar Avast am. Si am dat scaneaza la bootare, a gasit virusul si i-am dat delete... Chiar daca scapasem atunci de virus, pc-ul de bloca daca rulam 2 aplicatii simultan, chiar nu stiam ce sa ii mai fac. Dupa ce am dat windows repair am scanat cu Bitdefender quickscan, Eset Norton online scan, si cu Avast (nu au gasit nimic). Acum nu stiu sigur daca am scapat definitiv de virus, dar imi merge mult mai bine. big grin

| shannygelu a răspuns (pentru Raz11):

Daca ti a gasit virus si era in windows ai dat delete si cred ca a afectat winowsul acum ca ai dat repaire e cazul sa ti mearga ok

| Raz11 explică (pentru shannygelu):

Da...Cel mai probabil asta s-a intamplat.