| bogdan2091 a întrebat:

am si eu o problema foarte mare la PC-UL meu nou, asa numita problema BSOD (blue screen of death, ecranul albastru), de 2 luni incoace imi tot face probleme, imi apare o data la 2-3 zile de fiecare data cand ascult muzica pe youtube sau cand sunt pe facebook etc, e in garantie, l-am dus la cei de la DOMO (de-acolo am luat unitatea aceasta acum aproximativ 6-7 luni) si au zis ca nu are nimic si ca trebuie reformatata, am reformatat si windows-ul si astazi iar mi-a aparut si a trebuit sa dau restart...n-am nici o idee cum pot scapa de el, aveti ceva idei? multumesc, funda!

19 răspunsuri:
| Imstrong a răspuns:

Mi-a venit si mie o data BSOD.
Dar doar o data.nu s-a mai intamplat dupa.nu stiu ce sa-ti zic.cheama si tu pe cineva sau poate ai virusi ia-ti un antivirus bun si scaneaza sh sterge-i pe toti, recomand Kasperkywinking Bafta!

| bogdan2091 explică (pentru Imstrong):

Am kasperski antivirus, cu licenta un an, atunci cand dau sa scaneze nu detecteaza nici un virus, mentionez ca desori cand scaneaza mai apare BSOD, dar nu mereu

| bogdan2091 explică (pentru Imstrong):

Am kasperski antivirus, si de fiecare data cand scanez cu el zice ca nu am nici un virus, mentionez ca deseori atunci cand scanez cu el, imi apare BSOD dar nu mereu

| Imstrong a răspuns (pentru bogdan2091):

Si de ce nu l-ai sters?

| bogdan2091 explică (pentru Imstrong):

Pentru ca inainte sa reinstalez windows-ul am avut alt antivirus, Advanced systemcare ultimate 7, si acolo de fiecare data cand scanam cu el, mi se bloca pc-ul si imi aparea BSOD dupa care se restarta pc-ul din nou....si de chemat, eu mereu chem pe cineva sa-mi faca pc-ul (adica reinstalare de windows) dar vad ca nu are efect sad

| Imstrong a răspuns (pentru bogdan2091):

Păcat,nu ştiu...Du-te la reparat de calculatoare si vezi.

| bogdan2091 explică (pentru Imstrong):

Am fost dar din pacate in zadar, o sa incerc din nou dar imi e ca tot degeaba...

| MultiCore a răspuns:

Ar trebui să apară acolo detalile crash-ului. Fă o poză cu o cameră bună, și postează aici, sau printează-o și trimite din nou PC-ul în garanție cu această copie a erorii. Dacă nu se rezolvă, trebuie să fi un pic isteric cu băieții de acolo, și se rezolvă. Adică fă un pic de scandal. Așa trebuie de procedat în România.

| bogdan2091 explică (pentru MultiCore):

Nu am imprimanta din pacate, si imi apare blue screen cu diferite mesaje/detalii, deseori imi apare NTFS.SYS sau WIN32K.SYS etc

| MultiCore a răspuns (pentru bogdan2091):

Pune imaginea pe un stick.

| bogdan2091 explică (pentru MultiCore):

Cei de la DOMO mi-au zis ca mesajul sau copia erorii nu sunt de folos, mi-au zis doar ca s-ar putea sa aiba probleme cu memoria RAM, si cand s-au uitat in unitate mi-au zis ca n-are nimic si ca trebuie doar reinstalat windows-ul, daca ma duc iar la fel o sa zica...crying

| MultiCore a răspuns (pentru bogdan2091):

Vrei să spui că doar s-au uitat în ea? Nu au rulat un program de testare a integrității memoriilor? Cred că au vrut să scape de tine rapid, din moment ce nu trebuie să plătești nimic. Să vezi ce amabili sunt când vrei să cumperi ceva...

| bogdan2091 explică (pentru MultiCore):

Din pacate chiar nu stiu ce sa mai fac....am incercat tot ce e posibil, au zis ca nu are nici praf in ea si ca toate piesele sunt la locul lor, si ca trebuie doar reinstalat windows-ul, am chemat pe cineva sa-l reinstaleze, baiatul a stat 3 ore sa-mi instaleze si driverele tot si ce sa vezi, poc astazi iar mi-a aparut BSOD crying

| MultiCore a răspuns (pentru bogdan2091):

Aha, deci ei s-au interesat. OK, deci nu te-au tratat cu indiferență. Caută pe Google. sad

| bogdan2091 explică (pentru MultiCore):

De prima data de cand mi-a aparut BSOD tot caut pe google dar in zadar, alte metode nu gasesc nici pe GOOGLE, decat reinstalarea de windows sau probleme cu memoria RAM sau cu placa video...sad

| EUgenERATION a răspuns (pentru bogdan2091):

Dacă zici că e în garanție, probabil nu l-ai folosit prea mult! Cine e acel băiat? Și windows-ul poate fi devină! Și eu am blue screen, dar de la windows! Și mi-am pus un windows mai curat, adio bluescreen! Și doar am PC vechi de 6 ani cu 256 memorie ram și mă uit pe youtube în full HD; nici la 4K nu dă bluescreen! Bluescreen îți dă și din BIOS. Vezi ce setări ți-a făcut ăla la BIOS... Poate sunt niște setări pentru overclock

| bogdan2091 explică (pentru EUgenERATION):

Daca zici ca sti cum sa rezolvi problema cu blue screen da-mi facebook-ul tau sau skype-ul si vorbim, si daca ma ajuti iti dau funda si iti raman dator happy PS: acel baiat era un vecin de-al meu care se pricepe la pc-uri, daca problema persista tot pe el o sa-l chemwinking dar poate ma ajuti tu

| EUgenERATION a răspuns (pentru bogdan2091):

În BIOS n-am cum umbla de la distanță, dar depinde și ce windows îți pune... Am mai văzut eu lăudători din aceștia ce instalează windows-uri și mai cer și bani pe cele piratate... Nu e mare licru să pui un windows, mai mult durează să adaugi programele complementare. Dacă eram lângă tine, probabil ți-l făceam (nu-s expert, dar pe xp primeam și eu bluescreen). Totodată ar putea fi defect și din fabrică. De ce nu mergi la firma cu garanțiile? Domo a devenit service? Probabil mai e și de la jocuri ori "crack" și acel "crack te bagă în blue screen. Eu am un windows 7 curat ca să zic așa, deși nu e original! Mi-a mers ani de zile și cu toate ipdate-urile de la Microsoft!

| Ak47VCS a răspuns:

Pai daca zici ca de fiecare data iti apare cand esti pe YouTube sau Facebook, Aceste site-uri consuma foarte multi Rami, dar aici depinde si de Browser-ul folosit, eu am avut foarte multe probleme cu BSOD, Aceste pagini iti apar la Compatabilitatea proasta la partea Hardware a calculatorului si atunci cand calculatorul este virusat. Dar la tine cea ma posibile chestie este Windowsul, poate fi stricat sau hard-ul are bad-uri logice!