| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema pe care incerc sa o rezolv de 2 saptamani. Nu imi gaseste telefonul reteaua wireless de acasa dar pe pc merge cu cablul (clicknet romtelecom) si nu stiu ce sa fac. am tot cautat pe internet dar nimic nu m-a ajutat. Am incercat si de pe alte telefoane si tot nu merge deci e de la router.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca telefonul sa meargă wifi trebuiesc facute setari, pe spatele routerului ai niste parole, alea le bagi in telefon că cu alea te conectezi wifi.

| killerul898 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar asa de prost crezi ca sunt? stiu cum sa ma conectez doar ca de 2 saptamani nu mai apare reteaua la wifi

| untu a răspuns:

Telefonul tau pe ce retea e?

| presus a răspuns:

Inchide si deschide Router-ul

| tpuuser999 a răspuns:

Poate reteaua wireless e oprita. Cauta un buton pe marginea routerului, sau intra in pagina cu setari de pe PC si vezi daca e activa acolo.

| killerul898 a răspuns (pentru tpuuser999):

Tocmai ca nu stiu cum!

| tpuuser999 a răspuns (pentru killerul898):

Daca nu ai buton de WiFi pe marginea routerului, deschide un browser pe PC si navigheaza la adresa routerului.

Ca sa vezi adresa exacta deschide un command prompt si scrie "ipconfig /all" iar in rezultate o sa vezi adresa corecta la "Default Gateway".

Pe pagina routerului o sa fie nevoie sa te loghezi, de obicei cu admin/admin, dar daca nu merge cauta pe net modelul routerului si vezi care sunt userul si parola din fabrica. Mai departe e complicat. Trebuie sa gasesti acolo in setari reteaua si sa vezi daca e bifat sa fie activa sau are activat "SSID Broadcast".

O varianta mai simpla ar fi sa suni la Romtelecom, cred ca pot sa-ti faca ei setarea direct...

| IvanAdrian1999 a răspuns:

Du-l la reparat daca are garantie altfel cumpara altul! S-ar putea sa nu se potriveasca cu frecventa... poate routerul 5 gh si telefoanele nu-l gasesc... nu stiu poate fi si asta!

| killerul898 a răspuns (pentru IvanAdrian1999):

E iphone 7 plus. pana acum 2 saptamani mergea. nu merge niciun telefon adica nu imi mai apare reteaua( doar cea de acasa)