| Gabitzu246 a întrebat:

Am si eu placa o placa de baza Asus P5kpl/1600 si un kit de 2X1 GB si am mai dat comanda de unu, amadoua sunt Double side vreau si eu sa stiu daca pe acesta placa de baza vor merge aceste memorii in dualchannel toate cele 4.Pentru ca unii spun ca cica nu ar merge daca nu pui memorii single side.

PLaca de baza:http://ro.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5KPL16 00/#specifications
Memoriile:http://www.dc-shop.ro/......1066mhz-l/

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

FĂRĂ supărare, dar NU am "spus" eu că placa NU suportă 4x1 Gb RAM ddr2/1066 Mhz ( vezi răspunsurile mele date la întrebarea anterioară ) - ţi-am indicat pagina OFICIALĂ a producătorului si SPECIFICAŢIILE "oficiale" date de acesta!

Poţi vedea Specificaţiile plăcii de bază la linkul : http://ro.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5KPL1600/#specifications

CITEZ : Memorie

4 x240-pin DIMM, Max. 4 GB, DDR2 1066(O.C.)/800/667 Non-ECC, Un-buffered
Arhitectură memorie Dual Channel
* Suportă max. 2 module DIMM pentru lăcaşele galbene în situaţia în care este overclockata la DDR2-1066
* Când instalaţi patru module DIMM DDR2, instalaţi numai module cu o singură faţă.
* Când instalaţi o memorie totală de 4GB sau mai mult, sistemul de opearare WindowsR 32-bit poate recunoaşte doar 3GB. Drept urmare, se recomandă o memorie totală instalată de maxim 3GB.

Dacă te iei după "diverse" sfaturi date aiurea RIŞTI să arzi placa de bază!

| Gabitzu246 explică (pentru bursuc001):

Fratele meu eu nu am spus ca mai mintit sau ca nu ai dreptate, eu am mai pus o data intrebarea ca sa mai primesc si o a doua opinie ma intelegi? ca specificatiile de la placa de baza daca nu stiai se pot schimba scrie si pe pagina lor

| bursuc001 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Scrie aşa pe post de "DISCLAIMER" - pentru a EVITA orice probleme/procese ( în instanţă )...

Dacă design-ul plăcii tale este similar/identic cu cel de pe pagina oficială a producătorului ( exceptând, eventual, culorile ) - ne referim la piese/poziţie - atunci sunt VALABILE specificaţiile date pe pagina oficială ( şi cele redate de mine )!

Nu ţi-am spus-o din "răutate" - e ok să vrei şi o a 2-a opinie ( chiar e recomandat ) - dar ai pus vreo 4-5 întrebări despre asta şi tot nu prea te-ai "lămurit"...

Apoi să fi "atent" ce sfaturi "alegi", deoarece sunt şi persoane mai puţin "avizate" în domeniu...

Şi, ORICUM, noi putem DOAR să ne dăm "orientativ" cu părerea - NU avem cum să vedem cum "arată" placa ta - ca să putem "aprecia" dacă este IDENTICĂ cu cea de pe pagina OFICIALĂ a producătorului...