| Anonims0101001 a întrebat:

Buna TPU.
Am si eu un router la care de cateva zile nu se mai aprinde niciun led. L-am bagat in priza si l-am lasat ceva timp, apoi l-am scos din priza si l-am bagat mai tarziu si cand sa vezi nu se mai aprinea niciun led, nici cel de power. Cand l-am scos el functiona. Mentionez ca m-a expirat contractul de la internet.
Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca ai noroc si zici ca alimentatorul e de 12V functional (sper ca ai verificat butonul de On/Off) poate in interiorul routerului sa aiba o siguranta de protectie (de sticla sau format SMD) pe alimentare imediat dupa mufa in general pe + dar nu e o regula. Cu un instrument/aparat de masura verifici pana unde se alimenteaza routerul daca te pricepi cat de cat. Incearca si butonul de reset undeva pe langa mufa. Cam atat pot sa-ti recomand.

Exista posibilitatea ca imediat dupa mufa in router sa mai fie un stabilizator de tensiune in format CI (circuit integrat) stabilizator cu cel putin 3 pini de contact dar deja intru la lucruri mai serioase. La un service PC-uri daca e pe alimentare problema poate te pot ajuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca ruterul este in custodie de la rds nu are voie sa umble in el, trebuie sa il duca la rds, ei au servis, ca daca umblă in el atunci echipa daca vine acasa sau il duce el ruterul la ei se constata ca a fost umblat in aparat vor da vina pe el pentru defectiuni, aparatul este al companiei unde este abonat la internet.