| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Am un laptop Asus din seria A541UV și are 2 plăci vidéo. O placă de la Intel (HD graphics 620) și à 2 este de la nVIDIA (geforce 920mx).
Atunci când dezactivez placa Nvidia laptopul merge foarte bine deoarece ele în mod normal sunt amândouă activate dar atunci când dezactivez placa Intel și rămâne placa Nvidia pur și simplu display-ul este ciudat. Parca nu mai are 60hz.Si când fac ceva se taie ecranul un fel.Nu știu cum să explic.
Este din cauză că procesorul cu placa Intel integrată este lipit de placa de bază?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Două plăci video pot funcționa într-un sistem (laptop, pc), numai dacă producătorul le-a făcut să funcționeze astfel, dar și dacă sistemul (placa de bază) are capacitatea de a suporta această funcție.
În rest, fiecare placă video are nevoie de un driver. Și dacă sistemul nu permite două plăci video, atunci nu permite nici două drivere. De aceea la tine apare o astfel de eroare. Când dezactivezi o placă video trebuie să îi dezinstalezi și driverul, urmat de un restart și reconfigurarea noii plăci video.
Iar ca folosești placa video integrata, este nevoie să detașezi din pc placa video dedicata, și să îi dezinstalezi și driverul. Posibil să fie nevoie de reinstalarea driverului plăcii video integrate.
Orice altceva are nevoie de un profesionist.

| Alexandru390 explică (pentru anonimg):

Mersi mult :-)
Totuși procesorul ce am placa integrată este lipit de placa de bază?
Processor : Intel I3 7100u

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandru390):

Depinde de la model la model. Unele sunt upgradabile, altele sunt integrate in placa de baza. Oricum, e irelevant faptul asta apropos de problema ta.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda!
Placa video integrata este "lipita" de placa d ebaza si nu se poate scoate. Dar odata ce ai conectat o noua placa video (dedicata) si ai si instalat driverul ei, ea va merge fara probleme.

| anonimg a răspuns:

Iar cu procesorul nu ai treaba. El merge intr-un fel individual fata de alte componente. Si este bunicel i3.

| Zaygon a răspuns:

Sistemul de operare stie sa faca switch intre placile video si asa ca lasa-le pe amandoua, pune driverele la ele calumea si cand vrei sa rulezi o aplicatie cu cea dedicata click dreapta pe aplicatie si ai run with nVidia, ceva de genu.