| anonim_4396 a întrebat:

Am umblat prin documentele mele de pe un calculator vechi si am gasit un fisier misterios fara extensie, am incercat sa il deschid ca un fisier text, ca unul audio/video si ca o poza dar nimic nu a mers.
Cum pot deschide acest fisier?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe calculator sunt foarte multe fisiere, destinate functionarii, care sunt utilizate de diferie programe, dar nu sunt pentru utilizator (nu le poti "deschide" cu programe uzuale. Si acel fisier se pare a fi unul din ele.
Eventual poti vedea continutul intern (binar), cu vizualizarea printr-un program care are asemenea posibilitati (de exemplu Total Commander), dar tot nu vei fi "mai destept" de la el.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Buna
Nu ai inteles care este problema mea, este un fisier fara extensie care este de o dimensiune foarte mica ca a unei poze sau unui document text pe care nu il pot deschide chiar daca il redenumesc la.txt sau.png etc, si nu cred ca este un fisier facut de un program pentru ca are un nume pe care eu ii i-am dat acum cativa ani.
Asa ca singura explicatie ar fi ca este corupt deci nu o sa aflu niciodata ce continea sad

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles perfect, fiindca ma intalnesc cu asemenea fisiere in permanenta.
Scrie-mi in pm numele si marime fisierului, eventual incarca-l undeva de unde-l pot descarca, atunci iti pot spune mai multe.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mai bine pur si simplu il las dar oricum multumesc pentru raspuns chiar daca nu m-ai ajutat!

| WLMA a răspuns:

Click dreapta - proprietăți, și acolo vezi ce extensie are.

| anonim_4396 explică (pentru WLMA):

Am incercat deja spune decat ca este un fisier, de asta am specificat in intrebare ca nu are o extensie.

| WLMA a răspuns (pentru anonim_4396):

Înțeleg, încearcă -
TrIDNet.
On-line: http://mark0.net/onlinetrid.aspx
Downlaod: http://mark0.net/soft-tridnet-e.html
Altă soluție ar fi: Dacă ai impresia că e ceva anume: poză, sau word (dacă în folderul respectiv ai doar din acelea) poți să-i dai "rename" și să-i pui tu extensie (.doc,.jpg, etc...)
SAU poți folosi XVI32 (poate cea mai bună opțiune) nu trebuie instalat, doar descărcat.
tutorial de folosire (engleză): http://www.online-tech-tips.com/......extension/
descărcare: http://www.chmaas.handshake.de/delphi/freeware/xvi32/xvi32.htm#screenshots

| Ruski a răspuns:

Salutare! Incearca sa ii pui tu extensie pe rand pana o gasesti pe cea corecta. De exemplu: nume.jpg, nume.txt, etc. Sper ca ai prins ideea. O seara buna iti doresc!

| anonim_4396 explică (pentru Ruski):

Bune mersi pentru raspuns.
As incerca sa scriu pe rand extensii pana o gasesc pe cea buna dar dupa ce m-am uitat la lista tututor extensiilor care exista cred ca spun pas...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_file_formats

| Ruski a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca intr-adevar vrei sa deschizi acel fisier vei incerca majoritatea extensiilor. Oricum nu trebuie sa le incerci pe toate, le incerci doar pe cele de text/imagine.