| lol23 a întrebat:

Am un contract semnat cu Romtelecom pentru internet din Noiembrie. Cand mi-au prezentat contractul si ce contine mi-au spus ca este foarte bun etc.
Abonamentul pentru internet era si mai este Clicknet Play care are viteze de pana la 20 MB/s dar eu pot trage cu maxim 600 kb si este o minune cand ajunge pe la 620-640 kb/s... de ce o viteza asa de mica? Iar pe http://www.speedtest.net/ imi spune ca am viteza de download de 5 mb si 0.6 upload? Ei mi-au dat un Huawei SmartAX MT882 ca router. E din cauza routerului? Cel care ma ajuta si imi da informatii referitoare la ce pot face sa am viteza mai mare la internet ofer funda + vot!

Răspuns Câştigător
| Allexis a răspuns:

La Romtelecom exista o mica-mare problema, de obicei. Viteza de download / upload este afectata de distanta dintre domiciliul tau si echipamentele din centrala Romtelecom (sediul Romtelecom din zona), precum si de calitatea cablurilor de telefonie (care, de obicei, sunt f vechi...). Acum, explicatii pe larg:

Vitezele din contractul tau nu sunt de pana la 20 MB/s, ci de pana la 20 Mbps, ceea ce e cu totul altceva. 1 MB/s reprezinta a opta parte din 1 Mbps. Asta inseamna ca, la viteze de pana la 20 Mbps, poti downloada in mod real cu 20/8 = 2, 5 MB/s. De la viteza asta de download (care e maxima) incepem sa scadem, in functie de:
- distanta dintre tine si sediul Romtelecom
- calitatea cablului telefonic
- calitatea cablurilor de la tine din casa
- fluctuatiile de tensiune din reteaua electrica (astea afecteaza modemul)
Rar de tot, la Romtelecom ai viteza din contract.
Acum, despre upload, unde problema e diferita. La Romtelecom, viteza maxima de 20 Mbps din contract se refera exclusiv la download. Modemurile acelea permit in general un upload de maxim 2 Mbps (atata pot ele, pe o linie telefonica), adica uploadul tau este de 250 KB/s (o nimica toata). Asta se simte mai ales daca vrei sa joci jocuri in retea, daca vrei sa dai webcam cuiva sa te vada sau daca vrei sa iti faci un radio online. Or sa mearga greu sau or sa se blocheze. Asta e treaba cu modemurile.
Acum, ce ai putea face: ar trebui sa chemi ZILNIC (nu exagerez, merita sa faci asta) echipe de interventie ale Romtelecom sa iti verifice banda de net. Le ceri sa specifice in actul de constatare a interventiei ca in timp ce in contractul tau scrie ca banda de net e de 20 Mbps tu ai o banda de vreo 5 Mbps. Dupa ce i-ai chemat de multe ori (macar de vreo 10), mergi cu contractul la sediul Romtelecom si le spui sa iti modifice contractul la Clicknet de 5 Mbps, pentru ca nu are rost sa platesti in plus pentru o viteza de net pe care ei nu ti-o pot oferi, din vina lor. Logic, trebuia sa iti verifici banda pe speedtest.net pe loc, cand au venit instalatorii si ti-au pus net. Te-au pacalit, mai pe scurt. Iti recomand cu prima ocazie sa te muti la un alt furnizor de internet.