| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Am un Cooler AMD AM2/AM2+ si nu stiu ce voltaj are. Acest Cooler l-am luat de la un calculator vechi.
Ma puteti ajuta cumva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
La un ventilator, viteza de rotație crește odată cu tensiunea.
Sursa din calculator cât și placa de bază poate alimenta ventilatoarele cu maxim 12V. Ventilatorul consumă curent, dar acesta nu intră în discuție, în acest caz.

Pe scurt, ventilatorul de la coolerul procesorului se alimentează la portul corespunzător de pe placa de bază, ce poate alimenta maxim 12V. Dacă ventilatorul are PWM (modulație în impulsuri), viteza poate fi setată manual sau automat.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Toate ventilatoarele au 12V.

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru Frank51):

Multumesc pentru raspuns! happy