| FloreaFlavius a întrebat:

Am un Dell Latitude E6420 si am o problema la el destul de enervanta.Cand il bag la incarcat laptop ul se misca foarte greu iar cand il scot de la incarcat merge impecabil.Am incercat si metoda cu Power Settings dar nu merge.Dau funda! Multumesc mult

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce inseamna aceasta diferenta intre "impecabil" si "greu"? Cum se manifesta?

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Adica merge foarte bine cand scot cablul de la incarcator din el.Tot merge perfect.

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

Si ce metge greu cand e conectat incarcatorul?
Ce sistem de operare ai?

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Laptop ul se mica greu in toate punctele de vedere din momentul cand il bag la incarcat. Win 10 Pro cu Update la zi.

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

Analizand cele relatate de tine am impresia ca, ceva program "lucreaza tare" in background DOAR daca esti cuplat la curent, iar doar la baterie nu. Acest lucru se poate vedea la Task Manager, in grafoca si in liste.
(Daca apesi impreuna tastele Ctrl + Alr + Del apare lista de unde poti alege Task Manager.)

Banuiesc ca ar putea fi update la Windows (la unele calcultoare dureaza multe ore) la care palpaie in continuu Led-ul Hard Disl-ului si trebuie lasat sa-si termine treaba!

O alta posibilitate ar fi upgrade-ul altui program mare sau ca activeaza tare vreun virus, care detecteaza conectarea la curent (mai mica provavilitate).

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Si ce ar trebui sa fac pentru a rezolva problema?

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

Led-ul hard disk-ului e aprins in continuu, palpaie sau e stins cand este conectat la curent?

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

E aprins incontinuu nu se stinge deloc

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

Opreste si apoi porneste-l din nou, CU alimentatorul cuplat. Cu 5 minute dupa aparitia icoanelor pe Desktop acceseaza Task Manager. Scrie-ti pe o hartie lista intreaga ale proceselor si verifica care indica procentaj mai ridicat de 10%, in mod aproape continuu sau repetat.
Verifica si graficul cu incarcarea CPU simemoria RAM, cat sunt de incarcate.

Opreste si re-porneste laptopul FARA alimentator si procedeaza la fel.

Cand ai ambele liste, compara-le, maiales procesele cu % ridicat.
Scrie-mi aici care sunt diferentele intre listele de procese si care au avut % ridicat.

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Mai bine ar fi daca ti as trimite poze si ai vedea cu ochii tai.

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

E chiar atat de complicat?
Fa pozele Task Managerului, pe fiecare lista, INTEGRAL, +graficul.
Urca-le pe un site de unde sa le pot vedea /downloada AMBELE versiuni (adica minim 5 + 5 poze).
De unde esti de loc?

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Sighet

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

Departe. Daca erai de langa mine, te puteam ajuta direct.

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Putem sa luam legatura in privat si acolo sa ti trimit si imaginile?

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Am trimis pozele la adresa de email

| Bula a răspuns (pentru FloreaFlavius):

A mers raspuns.

| FloreaFlavius explică (pentru Bula):

Bun. Astept raspunsul la problema

| fumulet a răspuns:

Reinstaleaza windowsul.

| FloreaFlavius explică (pentru fumulet):

L am reinstalat de 4 ori tot aceeasi problema

| fumulet a răspuns:

Scoate-i bateria.