| Copila2016 a întrebat:

Am un Laptop 4GB RAM 64 BIT 1TB cu un procesor de 1. 6GHZ si Windows 10.

Este bun pentru editat videoclipuri?

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca nu "ceri mult" de la el, in functie de ce videoclipuri si ce program utilizezi, orice laptop e "bun". Dar sa nu te gandesti ca cu cei 4gb ram o sa poti utiliza After Effects, mai ales la render. O sa-ti ia "o vesnicie" (asta, daca o sa mearga). Daca utilizezi chestii "light" gen "paint" (varianta pentru videoclipuri, ceva usor de lipit/taiat/adaugat efecte etc. sigur ca va fi ok).

| Ineys a răspuns:

Depinde ce editezi, cat de lung este videoclipul, ce rezolutie are, etc.

Nu prea este un PC de editat videoclipuri. Este normal sa nu prea mearga ok.

Procesorul ala este dual core, se descurca bine in chestii de office si putin multimedia. Ai cam putin RAM si placa video este cam vechiuta.

Trag eu de al meu cu i5 si GTX 1050 cand vreau sa editez ceva si e de anul trecut sau de acum 2 ani daca nu ma insel.

| Zaygon a răspuns:

M-am uitat si peste ce ai scris mai jos, cu ala nu editezi, numa te chinui.

| Țoglă a răspuns:

Procesorul nu e prea bun. Fă și o reinstalare de windows dacă-ți merge greu.

| Rd79 a răspuns:

Ca zici ca ai un procesor de 1.6 Ghz nu ajuta la nimic daca nu spui ce procesor e.
Oricum, orice laptop e 'bun' la editat videoclipuri. Nu as folosi asa ceva la editati de filme profesionale, dar lucrezi cu ce ai.

| Copila2016 explică (pentru Rd79):

Cand l-am cumparat imi aparea ca are la specificatii: Intel® Core™ i3-5005U, 2.00GHz Broadwell™ iar cineva mi-a zis ca are 1. 60GHZ dar am intrat in propietati si am vazut ca are 1. 70GHZ si mi-am luat teapa de pe net. sad

Il am de 2 ani si am editat cu el dar de ceva timp a inceput sa mearga din ce-n ce mai greu si nu stiu daca este de la programul cu care editez sau de la procesor.

| Rd79 a răspuns (pentru Copila2016):

Pai vezi si tu daca ai programe care iti mananca procesorul sau RAMul. Daca nu, e posibil sa se fi dus din pasta termica de la procesor, caz in care va merge mai incet. Daca nu stii sa schimbi singura pasta termica, il poti duce la un service ceva.

| 1Dezaxat a răspuns:

Nu chiar. Ideea generala e ca poti edita cu el, doar ca va dura mai mult, mult mai mult. In editarea propriu-zisa ai nevoie de placa video ca sa intelegi ceva din ce se intampla acolo, iar in randare/compilare ai nevoie de procesor. Din pacate nu te ajuta niciuna.

| Magaforce32434 a răspuns:

Normal nu poti, dar imi poti specifica ce placa video, procesor, tip de memorie ram ai?

| Copila2016 explică (pentru Magaforce32434):

Intel® Core™ i3-5005U, 2.00GHz Broadwell™

Producator procesor Intel®
Tip procesor i3
Model procesor 5005U
Arhitectura Broadwell
Numar nuclee 2
Frecventa nominala 2000 MHz
Cache 3072 KB
Tehnologie procesor 14 nm
Procesor grafic integrat Intel® HD Graphics 5500

Capacitate memorie 4 GB
Tip memorie DDR3
Numar sloturi 2
Sloturi ocupate 1
Frecventa 1600 MHz

Tip placa video Dedicata
Chipset video nVidia GeForce GTX
Model placa video 920M
Capacitate memorie video 2048 MB
Tip memorie placa video DDR3