| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5735Z si mi se inchide brusc.Dupa ce se inchide se restarteaza singur. Temperaturile laptop-ului sunt intre 50-75.Care ar putea fi problema?

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Praful șifaptul că probabil l-ai coxălit în gamming și pasta termoconductoare de pe CPu s-a uscat.
deci problema se rezolva în service, unde îl va curața de praf și va schimba pasta termoconductoare de la CPu și apoi totul va funcționa normal.
Până atunci recomand să nu îl mai utilizezi ca să nu rișit să coci procesorul.Succes

| eucumine010 a răspuns:

Vezi si tu in windows log viewer ce eroare arata. Iti da BSOD sau se inchide pur si simplu?

| JusTPauL a răspuns:

50-75 este o temperatura buna.
La mine acum e 60* si am doar pagini de internet deschise, cand ma joc trece de 80 si cu placa de racire.

| denyemy a răspuns:

Pasta la procesor sau ai praf mult la radiator.

| nemesis1000 a răspuns:

Acesta nu este un laptop pentru jocuri, temperaturile afisate sunt perfect normale, procesorul este ultima piesa care se poate arde, cred ca :
1. Windowsul a crapat si trebuie reinstalat;
SAU
2. Te-ai virusat rau;
3. Concluzie : Pune un nou windows (windows 7 home premium sp1) Bafta.

| JusTPauL a răspuns (pentru nemesis1000):

Nu cred ca are vreo legatura windows-ul sau virusii.
Tot asa avea si un prieten cand se juca pe pc, l-a dus la reparat si i-au schimbat placa de baza..cine ar fi crezut.
Oricum praful dapasea 1cm in acel pc, era ca un strat de nea peste tot.

| nemesis1000 a răspuns (pentru JusTPauL):

Este posibil si praful, dar aici am discutat de un laptop nu de un pc.Nu sunt aceleasi simntome mereu...Cu laptopurile este cu totul o alta poveste...bafta

| xAdyTzu a răspuns (pentru nemesis1000):

Un link de unde pot lua windows 7 home premium sp1 si care e diferenta dintre unul normal si asta?

| nemesis1000 a răspuns (pentru xAdyTzu):

Salut! Poti descarca varianta trial de aici : http://cristianls.ro/2013/08/descarca-gratis-windows-7-sp1/, apoi pui un crack. Cand o instalezi, spre final, debifezi activarea online si dai skip.Fi foarte atent pe partea de final. La updates dai off.Le rectivezi dupa ce ai crakuit windowsul.bafta

| nemesis1000 a răspuns (pentru xAdyTzu):

Completare : home premium se adreseaza userilor casnici, este mai simplu si mai putin stufos ca ultimate, spre exemplu. Ultimate contine anumite functii pe care un utilizator normal nu le v-a folosii niciodata. Orice lucru mai simplu, functioneaza mai bine.