| Lucas_Marcut_1993 a întrebat:

am un laptop Asus la care ii estears ecranul si pana acum il foloseam cu cablul HDMI sau VGA conectat la televizor dar astazi i-am datresetaredin fabrica laptopului si amtot asteptatsa imi apara vreo imagine pe TV dar nimic... am asteptat o zi intraga dar nimic...ecranul laptopului este pornit dar degeaba il conectez la televizor ca imi scrie -Nu exista semnal la PC-

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Ai verifivat cablu vga sa fie bun din ambele parti? sa nu aibe vreun pin scos s-au starmb?

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru octav005):

Da... deci eu i-am dat resetaredin fabrica si l-am lasat o ora si am adaugat cablul si nu s-a intamplat nimic, s-o fi instalat bine windows-ul oare? Poate cablurile nu merg decat in desktop, sau nu stiu ce sa zic, ce sa fac? :0

| octav005 a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Incearca si cu cel hdmi. direct la tv, dai un restart.
cand ai instalat windowsul se vedea ceva pe ecran? logic cand instalezi windowsul se vede.

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru octav005):

Nu s-a vazut nimic pentru ca ecranul meu e ars nu mai merge!

| octav005 a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Atunci asta e problema, poti incerca cu alt monitor de la un prieten

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru octav005):

Am eu un monitor de calculator si voi vedea daca va merge, acum am inchis laptopul si la pornit din nou conectat cu cablul VGA si pentru o fractiunde de secunda pe Tv mi-a scris ASUS si jos in colt INTEL deci pentru o secunda a merscablul dar dupa nimic

| octav005 a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Pai intra in bios. daca ai semnal la setarile de la bios. posibil sa nu fii instalat windowsul corect, sau probleme cu hdd

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru octav005):

Am intrat in bios si acum sunt tot in bios conectat cu cablul VGA dar nu stiu ce ar trebui sa fac, ma poti indruma?

| octav005 a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Pai si se vede semnal?

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru octav005):

Adica? Nu ma pricep, imi scrie ora, data, main, advanced, boot, security si mai multe

| octav005 a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Da, deci ai semnal de monitor. iti trebuie reinstalat windowsul.

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru octav005):

Si asta cum sa fac?

18 răspunsuri:
| Sarcopt a răspuns:

Trebuie să-i faci setările pentru hdmi şi cu monitorul ars este imposibil

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru Sarcopt):

Si atunci ce ar trebui sa fac?

| Sarcopt a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Încearcă prin cablu vga dacă ai pănă îi faci setările

| Lucas_Marcut_1993 explică (pentru Sarcopt):

Acum am intrat in ceva -Advanced menu- si i-am dat sa se mai instaleze odata windows si acum imi scrie pe TV(conectat cu cablul VGA) Resetting this PC 15% si sper ca dupa ce se instaleaza pana la 100% si dupa sa mai mearga TV nu display-ul laptopului

| Sarcopt a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Baftă

| Lucas_Marcut_1993 explică:

Multumesc voi cauta, sa zicem ca am un laptop si un USB pot sa pun un windows pe USB sau CD si sa il instalez in bios?

| octav005 a răspuns (pentru Lucas_Marcut_1993):

Poti pune si pe usb windows. dar trebuie sa il faci bootabil, progrramul se numeste rufus.