| Neluuu a întrebat:

Am un laptop Lenovo. Tasta de "@" este pozitionata in dreapta tastaturii pe acelasi buton cu linia.
Am putut scrie @ apasand shift si tasta 2.
De ce nu pot tasta @ de pe tasta pe care este scris?
Rog raspuns cat mai detaliat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Laptopul tău are probabil tastatura UK, dar tu ai setat la s.o. tastatura US.
Schimb-o și va merge.

2 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Asa este normal la ori ce pc, daca apesi shift + 2 de exemplu iti scrie @, iar daca apesi doar 2 iti scrie doar 2, asa este la toate laptop-urile /pc-urile si aparent tablete si telefoane happy

| songoku10002002 a răspuns:

Tastatura laptopului tau nu este in engleza. Windows-ul tau are default (principal) limba engleza. Cand tastezi Shift+2 e @, pentru ca asa e la lastatura in engleza. Daca vrei sa tastezi exact ce e pe tastatura, ori schimbi limba de scris (keyboard language) cu cea care este tastatura, ori o schimbi pe cea de la laptop cu una in engleza. Succes