| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
am un laptop Sony vaio cu hard de 500gb ajunge daca ii fac partitia pentru windows de 70 de gb sau necesita o dimensiune mai mare pentru a buta toate softurile?

Răspuns Câştigător
| AaNdYy a răspuns:

Pt hard de 500 de gb e foarte bine 70 de gb
In mod normal pentru windows si programe nu iti trebuiesc mai mult de 50 de gb (asta in cazut in care nu iti instalezi toate jocurile pe discul C, unde este si Windows-ul - asta poate ingreuna bootarea)
Daca crezi ca iti instalezi programe foarte mari, si fisiere personale "uriase" pe C poti pune si 100 gb

happy

1 răspuns:
| virusake a răspuns:

Avand hard si nu ssd trebuie sa pastrezi partitia C la limita de jos a dimensiunii si a ocuparii (astfel se defragmenteaza mai usor si se face bootarea mai repede).
Programele, adica aplicatiile de lucru e bine sa le instalezi totusi pe C din motive obiective, dar jocurile care oricum sunt voluminoase si nu au nevoie de aceeasi optimizare, le poti instala fara probleme pe orice partitie...