| Magdalena234 a întrebat:

Buna TPU happy
Am un router si un laptop. ca sa folosesc router'ul trebuie sa mai am un calculator? straight face Nu inteleg cum se foloseste router'ul. Ma puteti ajuta? thinking. Adica, mai trebuie sa am un calculator ca sa pot folosi router'ul? Si fara un alt calculator nu am ce sa fac cu acel router? Si daca nu am un alt calculator nu o sa pot sa iau laptopul in alte camere cu mine? straight face
Dau funda :**

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Routerul este un echipament care iti imparte internetul la 1 sau mai multe dispozitive fie prin cablu fie prin wireless. Poti sa il folosesti si la calculator si la laptop si la tableta su la telefon

| CinevaNou a răspuns:

Routerul merge si fara sa ai niciun pc sau tableta, atata timp cat e conectat la net de catre cei care ti l-au instalat.
Poti folosi pc sau tableta ca sa te conectezi la net prin router.
Routerul care ti-l da clicknet e si modem.

Placutele care se instalau in pc-uri demult se mai numeai modemuri si erau folosite ca sa te conectezi la net prin telefon(dialup) dar nu se mai folosesc de mult. Acum tot ce iti trebuie este sa ai wireless sau un cablu de retea si te conectezi prin router.

| Magdalena234 explică (pentru CinevaNou):

Si cum sa il fac sa functioneze? Am cautat pe net, am facut ce mi s-a zis, ce era in tutorial, ce era scris in manual, dar nu am reusit nicidecum straight face Cum naiba sa il fac sa functioneze? Peste tot scria ca acel cablu de net trebuie in router si celalalt cablu in router si in calculator... cum sa il instalez ca nu am reusit si am incercat mult... straight face Dau fundita daca ma ajuti sa il instalez. sad P.S : am routerul TP-LINK, TL-WR841N

| CinevaNou a răspuns (pentru Magdalena234):

De la cine ai net? cei care au venit sa ti-l instaleze nu l-au verificat daca si merge? poate sa fie de la ei o problema.

| Magdalena234 explică (pentru CinevaNou):

RDS. insa nu a venit nimeni sa mi-l instaleze. o.O big grin

| CinevaNou a răspuns (pentru Magdalena234):

Pai si cum ai net daca n-a venit nimeni? de unde ai cablu, de unde ai router?:-s

| Magdalena234 explică (pentru CinevaNou):

Router'ul il am de la magazin laughing. Imi poti spune cum sa il instalez?

| CinevaNou a răspuns (pentru Magdalena234):

Pot sa-ti zic in mare cum se seteaza, nu stiu exact cum se umbla cu modelul tau.
In primul rand te conectezi pe el http://192.168.1.1 e cel mai probabil adresa lui sau http://10.0.0.138
Apoi cauti un buton de quick-setup sau factory reset, asta daca nu-ti apare deja o pagina de setup(care sa aiba chestii de setat si buton next)
Alegi ca tip de conexiune pppoe si bagi userul si parola care ti le-au dat cei de la rds(ar trebui sa fie trecute in contract). Acum ar trebui sa mearga netul.

| Magdalena234 explică:

Aaaa da, si cu modemul care e treaba? Ce ii un modem? Fara el nu pot folosi routerul? E scump daca trebuie cumparat?