| krassname a întrebat:

Am un Sony Xperia z1 si in urma cu ceva timp i-am spart ecranul, ma intreb daca merita sa-l repar? Cam cat ar costa?

2 răspunsuri:
| apocaliptic77 a răspuns:

...si da si nu. DA-daca n.ai pretentii de calitate, gasesti la 200 ron sa.l schimbi-sticla(touch)+display; astea doua sunt aproape inseparabile datorita laminarii lor.Toate display-urile pentru modelul asta de telefon, care costa pana in 200 ron, NU SUNT ORIGINALE...NU-pentru xperia z1, un ansamblu touch-display Sony-Triluminos, costa in jur de 500 ron(reprezentanta Sony) la care se mai adauga costul manoperei de schimbare iar cum majoritatea service-urilor gsm sunt pline de ''specialisti de 2 lei'', sigur isi va pierde functia de -water resistant phones-, asa ca, netul e plin de telefoane xperia z1, la mana a doua, la 300-400 ron,aproape noi. castigi display original si restul pieselor ramase(placa de baza, camere, difuzoare, acumulator, etc.)Eu am doua xperia z2 cu touch-urile sparte si merg asa, nu cumpar nici gratis display-uri pentru ele, facute in vreun garaj din ferentari.Bafta.

| Anon03 a răspuns:

Normal ca merita sa-l repari. Well, du-te la un service GSM si intrebi cam cat te-ar costa. Eu unul nu cred ca o sa coste mai mult de 200 de lei happy nu stiu, n-am patit niciodata... dar cel mai bine este sa faci ce ti-am zis eu.