| IoNuTz96 a întrebat:

Am un subwoofer, adica am deifuzor de subwoofer, mai exact il am de la un sistem audio, dar pe care l-am stricat adica din subwoofer am scos toata insalatia si am lasat doar difuzorul si carcasa adica incinta, si cand il conectez la orice sursa de sunet, sunetul nu suna a BASS adica suna ca normal, ca orice difuzor, si am zis ma! oare nu cumva trebuie ceva amplificatoare si chestii ca sa ingroase sunetul sa nu se mai auda clar adica sa se auda infundat si puternic ( asa cum se auzea pana avea statia implementata in el, dar nu puteam sa tin statia pentru ca naltele mi s-au stricat si am zis sa pun subwoofer in masina iar in masina nu exista priza unde sa pot conecta subwoofer deci statia din el era inutila, si am scos-o, si acum mi se pare ca am si pierdut-o ca nu o mai gasesc). Si asta e si intrebarea mea : cum sa fac ca sunetul sa se auda ca la un subwoofer adevarat? Trebuie sa implementez pe firul care duce de la sursa la difuzor un fel de "bobina" de aia care se gasesc in toate aparatele si arata ca niste baterii? Sau ce trebuie sa fac?, Dau funda si vot!, mersi mult TPU big grin

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Da. iti trebuie un filtru.
dar daca nu-l ai si nici nu ai idee cum se face unul, incearca sa pui un condensator in paralel cu difuzoarul. o sa-ti mai "taie" putin din medii si inalte.

| IoNuTz96 explică (pentru SuicideSilence):

Ce-i ala un filtru? si daca nu am, atunci cei ala condensator? si cum se fac amandoua?

1 răspuns: