| alextheunstoppable a întrebat:

am un xperia z1, cum treabie sa procedez pentru ai pelungi durata de viata a bateriei?, sa il tin incarcat mereu pana la 100% sau de la cat sa il pun la incarcat si incarcarea sa fei completa?

5 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Batetiile Li-on nu trebuiesc lasate sa se descarce pana la epuizare. Eu am Samsung galaxy note. si bateria de 3200 mha. Si un ecran imens. il pun mereu la incarcat inchis... si de la 10 % descarcat..pana la 100% si ma tine lejer toata ziua. Important e sa nu il scoti la 50 %.60%...90%..etc. si pentru durata de viata a bateriei se pot oprii aplicatiile ce ruleaza in background fara sa ai nevoie de ele.

| alextheunstoppable explică (pentru SuperGirl122222222222):

Eu obisnuiam sa il incarc de ex de la 70 sau 80 sau 90 sau 90 si cv pana la 100% e in regula? cand atinge 100% il scot

| alextheunstoppable explică:

Xperia z2 *

| Kevin1998 a răspuns:

Salut.
Cum a spus si Girl, cand e intre 5 si 10% pune-l la incarcat si lasa-l pana se incarca 100%, poti sa il lasi toata noaptea daca vrei.
Dar nu il scoate des de la incarcat cabd e la 40 50 60 70 80 90% dupa cum a spus si girl, si tine apasat cu degetu pe ecranul principal si iti va aparea un mic meniu, la widgeturi probabil vei avea "clean RAM"

| Kevin1998 a răspuns:

Am dat raspunde din greseala.
Nu ar trebui scos deloc cand e la incarcat, si acolo la widgetul "Clean RAM" il tragi pe ecran, daca nu gasesti cauta "smart RAM booster" pe magazin play.