| frosioru a întrebat:

am urmatoarea problema la PC: in placa de baza am instalat un LogiLink® PCI Express Card, 4x USB 3.0 OS WIN7&8) dar functioneaza si cu Win 10.
La ceva timp am mai instalat, tot pe placa de baza un Delock Slot bracket 1 x 19 pin USB 3.0. Problema e ca la un momendat PCI Express Card refuza sa mai functioneze si atunci sunt nevoit sa-i instalez driver-ul si apoi functioneaza, dar la repornirea PC-lui refuza sa mai functioneze si iar instalez driver-ul si tot asa. Intrebarea e care e motivul ce provoaca
acest lucru? mentionez ca placa de baza este ASUS F2A85-M LE.Multumesc

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Patita de mine: am avut un LogiLink PCI Express Card cu 2 x USB 3.0 pus intr-un calculator si facea cam asa:
- porneam calculatorul (scos din priza), nu mergea, imi arata un semnul exclamarii galben in Device Manager;
- dadeam shutdown (fara sa scot din priza), porneam iar, mergea.

In cazul meu foloseam un procesor AMD Sempron 140 cu al doilea nucleu deblocat din BIOS folosind ACC. Din intamplare mi-am dat seama ca era de la ACC/al doilea nucleu deblocat - cumva se intampla ceva la nivel electric cu placa de baza la initializarea din 0 (dupa ce fusese scos totul din priza) si LogiLink-ul nu se initializa corect. Cum am dezactivat ACC si am revenit la un singur nucleu pe AMD Sempron 140 (deci starea lui recomandata de producator pentru a fi folosit) cum a mers ca prin magie si LogiLink-ul cand porneam de la 0 calculatorul.

Morala povestii: vezi sa nu ai vreo componenta overclock-ata: procesor, ram, placa video. Scoate tot ce nu e esential de pe placa de baza (inclusiv hdd, cdrom, floppy) si incearca cu un Live Linux.