| Dorten a întrebat:

Bună TPU, am văzut pe cel.ro licență windows 10 pro retail. Sincer nu știu ce înseamnă. Ce primesc petru acei 55 de lei, dacă îl cumpăr? După comentarii cred că un cod activator, dar nu și sistemul de operare. Adică mie îmi trebuie un Windows 10 deja instalat pe pc/laptop și după accea îl activez cu codul respectiv. Dacă este așa cum am scris, atunci îmi e de ajuns și un Windows descarcat de pe site piratat? Sau îmi trebuie unul mai "original"?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Kitul de Windows 10 il gasesti pe site-ul oficial>>>

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Apesi pe Descarcati instrumentul acum

pornesti acel Tool,
si fie il scrii direct pe un stick gol de 8GB,
fie, mult mai indicat, salvezi pe calculator Imaginea ISO, si o scrii ulterior pe stick folosind utilitarul gratuit RUFUS/

https://rufus.ie/

Daca ai BIOS, trebuie sa alegi MBR in RUFUS
Daca ai UEFI, trebuie ales GPT

Iar in partea de jos, in ambele situatii, trebuie sa selectezi NTFS in loc de FAT32.

| NotNamed a răspuns:

Pai retail.ul este un cod ce ii da upgrade windowsului la versiunea pro. Sunt licente OEM care pot fi folosite pe un singur pc, mai exact pe o singura placa de baza daca nu ma insel si licențe retail care pot fi folosite pe cate pc-uri vrei insa un nou PC activat il va dezactiva pe celalalt. Daca eu am un laptop cu cod retail la windows pro, atunci cand tu vei baga acelasi cod vei avea versiunea pro insa mie mi se va dezactiva si imi va aparea celebrul mesaj din coltul din dreapta jos, stii tu la ce ma refer. Eu zic ca merita.

| Dorten explică (pentru NotNamed):

Mulțumesc se răspunsuri. Atunci liniștit pot descarca de pe Microsoft un Windows, și apoi cu codul retail îl voi activa.

| grindina a răspuns:

Salut, daca nu ma insel poti instala windowsul de pe site ul lor gratis, folosind o imagine iso (parca).
Iar dupa ce il instalezi il activezi folosind licenta de care zici tu, retail inseamna ca poti sa folosesti licenta si pe alt computer in caz ca il dezactivezi de pe acesta (poti folosi licenta doar pe un device in acelasi timp)

https://www.youtube.com/watch?v=-gGRiI0Bkk0

Sper ca te am ajutat :3