| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Am vazut un reportaj la tv cu un reporter care filma o problema pe domeniul public, undeva in nu stiu ce judet. Fiind deranjati de filmare, cei care erau filmati apareau amenintandu-l pe reporter ca ii vor lua dispozitivul cu care filma (telefon probabil) pentru a sterge ei acea filmare care ii deranja. La care reporterul le raspunde in deradere ca si daca i-ar distruge telefonul, filmarea tot va ajunge in niste servere (deci video-ul incomod va fi salvat indiferent ce i-ar face).
As dori sa ma lamureasca cineva cum e posibila aceasta salvare direct,, in niste servere" atunci cand filmezi ceva riscant (deci ceva la care exista riscul de a ramane fara telefon daca esti prins ca ai filmat)?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Ca exemplu: a facut transmisie live pe Facebook.
Dupa oprirea transmisiei, filmarea este stocata si este accesibila in continuare celor care au acces.
Asemanator poate sa transmita si sa se inregistreze direct pe serverele studioului TV.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Si cineva care nu are un studio TV, nu poate sa isi creeze singur astfel de servere unde sa se salveze automat filmarile respective?
Eu, de exemplu, ca simplu cetatean, imi pot crea astfel de servere?

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Un server este un calculator urias, mult mai mare decat un PC folosit acasa.
Tu poti face o transmisie live pe contul tau de Facebook, iar dupa terminare filmarea va fi vizionabila /descarcabila ca un film oarecare.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Dar poate ca nu vreau sa vada altii acea filmare, cel putin pentru inceput. Cum procedez atunci pentru a fi sigur ca filmarea se salveaza intr-un server (sau altceva extern) chiar daca dispozitivul cu care filmez (telefon) imi va fi distrus (presupunand prin absurd)?

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Deschizi un grup pe contul tau de Facebook si expui doar acolo inregistrarea.
Acel grup nu trebuie facut accesibil pentru altii, doar pentru tine.

| darrio2007 a răspuns:

Era domeniu public, el a filmat si a trimis filmarea undeva unde se salveaza. Simplu.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Nu,,a trimis" el. Filmarea se salva singura automat in niste servere. Asa ca puteau aia sa ii distruga telefonul, degeaba, filmarea se salva pe servere. Dar cum se procedeaza? Ca asta nu inteleg.

| Răzvi42 a răspuns (pentru tonyc7):

Ce naiba nu intelegi ca ti-au raspuns atatea persoane si am inteles si eu... m-ai tampit cu un server. Tu stii macar ce e ala server si ca nu are nicio legatura cu ce vorbim noi aici?

| tonyc7 explică (pentru Răzvi42):

Nu inteleg modalitatea prin care o filmare facuta cu telefonul se salveaza instantaneu intr-un server extern (sau orice alt spatiu extern) astfel incat daca cineva iti distruge telefonul chiar cand filmezi, acea filmare sa ramana salvata in acel spatiu extern (server sau alta chestie externa).
Doar asta ma intereseaza sa aflu. Nimic mai mult. Nici macar definitia serverului.

| Răzvi42 a răspuns (pentru tonyc7):

Cum faci un live pe Facebook si se salveaza automat in cont.

| Răzvi42 a răspuns:

Reporterul ala a zis asta ca sa intimideze acea persoana, din moment ce nu filma in direct nu are unde sa "ramana in servere" acea filmare, daca tu o stergi.Cos de gunoi nu au camerele de filmat laughing

| tonyc7 explică (pentru Răzvi42):

Pai in direct filma si vorbea foarte serios. Chiar exista niste servere unde video-ul se stocheaza automat, indiferent ce s-ar intampla cu telefonul, (am mai auzit si la altii). Dar nu inteleg cum se procedeaza cu serverele astea. Asta as dori sa aflu.