| costeaboy a întrebat:

am venit cu 2 configuratii pc si vreau sa aflu parerile voastre despre ele, va multumesc!

configuratia pc 1

Placa de baza ASRock B85M Pro4 lga1150

Procesor Intel Pentium Dual-Core G3420 3.2GHz/3mb Box

Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB

Memorie KingMax 4GB DDR3 1600MHz

Placa video MSI Radeon R7 250 OC 1GB DDR5 128-bit

Sursa Corsair Builder Series CX430

Carcasa Zalman ZM-T4

Ventilator / radiator RAIDMAX 120mm Brown(2 bucati)

Configuratia pc2

procesor INTEL Core i3-4130 3.4ghz/3mb lga1150 box

placa de baza ASROCK H87M PRO4LGA1150

memorie KingMax 4GB DDR3 1600MHz

Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB

carcasa COOLER MASTER RC-K350-KWN2

Sursa Corsair VS Series VS350

Ventilator / radiator RAIDMAX 120mm Brown(2 bucati)

?

36 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

în ambele cazuri, părere proastă, din simplul.De ce Intel? Că scrie Intel pe un procesor ce un AMD Fx îl depășește, chiar de pe net găsești altceva? Sau îți place să arunci banii(părinților) pe stikere cu Intel?
Dacă îmi spui un buget îți pot face un sistem buget custom special pentru gaming.Succes

| Minks a răspuns:

A doua varianta e clar mult mai inspirata. Desi ar fi ok si ceva pe AMD avand in vedere bugetul. big grin

| FatUglyVirgin a răspuns:

De ce i3 cand poti ai fx 6300 mai ieftin si mult mai bun?

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Amd nu imi propuneti, nu e asa de performant ca pentium si ca i3, si in plus ca consuma mult

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Serios, te zgarcesti cu 5-10 lei pe an pentru factura la curent?+ ca fx 6300 bate orice dual core de pe piata, iti poti face o configuratie foarte buna cu o placa video externa si 6300

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Plus ce e mai buna la procesoarele Intel cu soket 1150, sunt niste placi de baza pentru ele extrem de performante si bune, la amd sunt putin mai veki

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Si care-i treaba cu placile de baza? crezi ca o sa-ti mearga mai bine pc-ul daca ai o placa de baza de 500lei?

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Da, stiu eu cum sa imi fac pc, daca nu stiam nu mai era pusa intrebarea asta aici,

| costeaboy explică (pentru costeaboy):

Care 5,10 lei ma big grin glumesti big grin

| costeaboy explică (pentru costeaboy):

Eu taota viata mea am stat cu Intel si nu m-a dezamagit niciodata, de asta si merg pe Intel si tin cu el

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Adevarat, ce zic eu 10 lei cu siguranta o sa fie mai putin, ce buget ai pentru pc?

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Bugetul e de 1600 -1650 de roni, ia sa te vad ce sistem faci!

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si inca, la procesoarele aste noi soket 1150 vreo 5 ani n-o sa ai treaba, o sa mai fie pe piata, daca aiu amd peste un an pcul meu o sa fie vechi, dar daca aleg pc pe soket 1150 am spus ca 5 ani 100% nu o sa am treaba, poate o sa iau i5, si calculator iarasi o sa fie de generatie noua

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Si tu crezi ca o sa te tina un i3 si o placa dedicata 5 ani? ok. faci cum vrei

| DeyCj a răspuns (pentru costeaboy):

„e mai buna la procesoarele Intel cu soket 1150, sunt niste placi de baza pentru ele extrem de performante si bune, la amd sunt putin mai veki "
Nu te supăra ca te întreb, dar câte plăci de bază AMD moderne ai testat de faci afirmația asta?
Când zic de plăci de bază, eu înțeleg că placa de bază trebuie să fie de bază, așa cum fundația unei case trebuie să fie solidă, așa trebuie să fie și placa de bază la un PC.Deci testează modele pe Fm2 cele cum trebuie nu ieftinăriile, și apoi vei vedea că cele pe Intel sunt cam....primitive, versus de cele pe Amd. Testat și dovedit. happy

| FatUglyVirgin a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/914859/
mai strangi 150 si iesi de 3x mai bine decat rahatul de i3, daca vrei alta placa video iei asta http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/ mai ieftina

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Iarasi nu e bine, pentru un procesor asa puternic si inca cu 6 nuclee iti trebuie si o placa video buna buna, amd AMD FX-6300 3.5GHz o sa se joace cu placa video care ai pus-o tu in wishlist

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

....esti total pe langa, rau de tot.placa aia duce battlefield 4 pe high pe o rezolutie mai mica

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Monitorul meu e pe rezolutia 1366x768 o sa duca bine batlefield 4?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Da logic, tu despre care placa video vorbesti, eu vorbeam despre hd7770

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Despre hd7770, nu stiu dar mie mi se pare ca gigabyte r7 250 1gb gddr5 128 bit e mai stabila,

| BlackNinja a răspuns (pentru costeaboy):

Eu am AMD FX 6300 si HD 7770 si imi merg toate jocurile pe rezolutia care ai zis-o mai sus(1366x768).

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Defineste "stabila" si hd-u e mult mai bun decat r7

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Da e mai buna hd 7770 m-am uitat la multe despre ea, dar ce e rau ca nu are vga, monitorul meu suporta numai vga

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Ce vga ma...tu cuplezi placa video in monitor sau in placa de baza?

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

In placa de baza ma. dar cum o sa conectez monitorul la placa video daca placa video nu are port vga, monitorul meu are numai vga, (hdmi si dvi nu are iti spun ca sa intelegi )

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Ce monitor ai

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Oricum din ce vad pe site placa video ar trebui sa vina cu un adaptor DVI-VGA deci o sa mearga.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Eu stiu de treaba asta cu adaptor, poate sa mearga de la dvi la vga?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Omule folosesti adaptoru ala si gata, ce atatea intrebari

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Ok

| BlackNinja a răspuns:

Bine zice si FatUglyVirgin, ar merita sa iti iei un FX 6300. A doua configuratie pare mai buna.

| costeaboy explică (pentru BlackNinja):

De ce a doua, acolo e i3 numai cu placa video integrata, la aplicatii ceva mai serioase, jocuri nu poti sa faci cam mult cu placa video integrata, am pus si configuratia a doua ca sa ma gindesc ca mai bine iau i3 cu placa integrata si mai ingramadesc si iau si o placa video buna

| BlackNinja a răspuns (pentru costeaboy):

Credeam ca ai placa video precizata in configuratia 1 si in configuratia 2

| FirsT1001 a răspuns:

AMD-ul sta numai in 60 de grade poate chiar mai mult, coolerul stock face ca un tractor, peste 3-4 ani o sa se buleasca din cauza temperaturii foarte ridicate. Nu va uitati doar la niste numere si spuneti ca e mai bun. e mai ieftin are un socket mai vechi si temperaturi foarte ridicate iar daca nu ai bagi 100 lei intr-un cooler bun vei innebunii. a 2 configuratie pare mai buna daca i-ai pune si o placa video dar depinde pentru ce vrei sa folosesti pc-ul

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru FirsT1001):

Serios sta in 60 grade? da, dupa ce te joci 5 ore, si un cooler costa 50 lei