| bogdandeamon a întrebat:

Am windows 8 mi-am facut upgrade la windows 8.1 de cateva ori si cand il activez nu se mai deschide cand nu-i activat se deschide. de ce cand il activez nu se mai deschide?

12 răspunsuri:
| katalyn27 a răspuns:

E piratat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti toate update-urile (clic dreapta pe ThisPC My computer sau Computerul meu-depinde cum l-ai costumizat), properties, Windows update si lasa-l sa-si faca toate update-urile. Exista un update KB...care iti aduce in Store o fereastra violet care are denumirea"Update to Windows 8 for free".Dai clic pe fereastra si dupa asta astepti cam 50 de minute functie de viteza de download si fara sa faci nimic, vei avea un Windows 8.1 care nu va modifica nimic din ce ai avut in Windows 8.Conditia sa se si activeze automat este sa ai un Windows 8 genuine si activat cu o cheie valida.Altfel, va trebui sa revii la windows 8 si nu e chiar floare la ureche.

| tomthecat a răspuns:

Dacă la W8 ai licenţă (deci nu e piratat) atunci după ce faci upgrade la W8.1 trebuie să se activeze automat şi să-ţi funcţioneze perfect! Probabil că tu ai Windows 8 FĂRĂ LICENŢĂ şi te mai şi miri că ai probleme...

Eu mi-am făcut upgrade GRATUIT de la W8Pro cu licenţă VUP (version upgrade de la W7Professional licenţă FPP retail) la W8. 1Pro şi totul e perfect, s-a activat online fără să-mi ceară vreun cod serial!

| bogdandeamon explică (pentru tomthecat):

Tu cum ti-ai facut upgrade la windows 8.1?

| tomthecat a răspuns (pentru bogdandeamon):

Foarte simplu! Am intrat într-un apps care se numeşte WINDOWS STORE şi am dat click pe DOWNLOAD iar apoi toată operaţiunea a decurs de la sine, singurul aspect mai deosebit fiind faptul că în timpul procesului de instalare s-a restartat automat calculatorul (cel puţin o dată sau chiar de 2 ori, n-am fost atent). Fiind vorba de un UPGRADE, nu s-a formatat hard discul (partiţia activă C), deci nu au fost şterse driverele şi nici programele, aşa cum mi s-a întâmplat când am trecut de la licenţa FPP retail W7Professional la licenţa VUP W8Pro.
Mai mult, pot să-ţi spun că au rămas toate setările identice, inclusiv toate shortcut-urile la locul lor, atât pe desktop, cât şi în taskbar. Deci totul e perfect, sunt foarte mulţumit!

| bogdandeamon explică (pentru tomthecat):

Mie nu-mi apare in windows store am cautat

| tomthecat a răspuns (pentru bogdandeamon):

Tu ce sistem de operare ai acum instalat? W8 sau W8Pro?!?
Ai licenţă (măcar VUP dacă n-ai OEM/OEI sau FPP retail) la W8/W8Pro?!? Dacă n-ai, de-aia nu-ţi apare nimic în Windows Store.

| bogdandeamon explică (pentru tomthecat):

Am windows 8pro si e activat

| Nutzuu a răspuns (pentru tomthecat):

Eu am cumparat un laptop mai demult cu windows 8, si am licenta, acum instalez 8.1, e la fel? imi sterge tot din laptop?

| tomthecat a răspuns:

Click pe link ca să faci upgrade acum de la Windows 8 Pro la Windows 8.1 Pro :

http://go.microsoft.com/fwlink?linkid=259439

Succes!

| bogdandeamon explică (pentru tomthecat):

Tot nu merge imi aparea acolo windows 8.1 can't be downloaded from here go to store am dat co to store si nu mi-a aparut nimic

| tomthecat a răspuns (pentru bogdandeamon):

Înseamnă că deşi sistemul tău de operare W8 este activat, totuşi NU AI LICENŢĂ, altă explicaţie nu am... Mergi la magazin şi cumpără-ţi o licenţă FPP retail Windows 8.1 costă 500 lei :

http://www.pcgarage.ro/......t-engleza/

Îţi recomand să instalezi versiunea de 64 biţi dar pentru asta trebuie să ai un calculator de bună calitate (performant).