| Maria05hm a întrebat:

As dori niste recomandari de la voi in legatura cu laptop. Nu ma pricep in alegerea lui(acele specificatii). Nu il vreau pentru gaming sau altceva, doar pentru acele programe pentru scoala(word, ..etc). Poate ma puteti ajuta si cu niste recomandari... Am mai inteles ca alea cu procesor Intel celeron nu sunt bune, de preferat sunt alea cu procesor Intel core, e adevarat? Multumesc!, si astept raspunsurile voastre. Si inca ceva as vrea pana in 2000 lei.

Răspuns Câştigător
| cerooscuras a răspuns:

Poti alege orice laptop vrei tu pana in 2000 de lei atat timp cat nu are Intel celeron sau pentium, 4 gb ram si stocare pe hard-disk
Orienteaza-te spre un laptop care sa aiba macar un Intel i3 sau un amd ryzen 5, 8 gb RAM si stocare de tip SSD (de preferat 256 GB sau mai mult), daca vrei sa-ti alegi unul fara placa video (Intel HD graphics) e alegerea ta si in plus nu o sa-ti aduca un mare plus de performanta atat timp cat ai zis ca nu te vei juca pe el
Sa nu te iei dupa altii, o sa-ti spuna sa iei un laptop de 1500 lei care are placa video si te vor pune sa te duci la mama naibii sa-ti puna memorie ram si ssd, si iti spun eu ca nu o sa fie o senzatie placuta pentru tine mai ales cand nu te pricepi la calculatoare ca vei baga o gramada de bani in el fara sa constientizezi

| Maria05hm explică (pentru cerooscuras):

Multumesc pentru sfaturi!

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Sfaturile lui @cerooscuras sunt foarte bune. Tinand cont de ce spune el si de bugetul tau, iti recomand acest model (procesor Intel Core i3 gen. 8):

http://www.pcgarage.ro/......no-os-grey

Daca vrei sa mai scazi din pret 100 lei poti merge la un procesor tot Intel Core i3 dar o generatie mai veche, gen. 7:

http://www.cel.ro/......A1Nz0rNA-l

Si mai poti sa mai scazi inca 50 de lei (pe langa cei 100) daca te mai duci inca o generatie in urma la procesor - gen. 6 (dar tot Intel Core i3):

http://www.pcgarage.ro/......zard-white

Eu iti recomand clar prima optiune, cu procesor Intel Core i3 gen. 8, la ~2000 lei (adica te incadrezi la fix in buget).