| DraGfirE a întrebat:

Buna TPU as dori sa imi cumpar router wireless pentru ca ai mei vor sa renunte la internet si la tot ca is prea multe cheltuieli si nu m-am decis ce router de wireless sa imi cumpar "Router wireless D-Link DIR-600"[109 lei] sau "Router wireless EDIMAX BR-6228nS" [83 lei](de la emag.ro)? Si as mai dori sa imi ziceti cum e cu wireless la casa si e mai bun ca cel de la rds si click net?

Răspuns Câştigător
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Dintre cele doua D-link este mai bune, D-ink am si eu la casa!
Si daca ai router asta nu inseamna ca ai internet! Trebuie sa fi abonat la internet iar prin router poti distribui internet la alte evice-uri ( laptop-uri) din casa si sa nu mai stai cu cablul de internet conectat la acestea! Mai pe scurt, daca ai router si nu ai internet, nu faci nimic! In router se baga cablul de la internet!
O zi buna iti doresc!

8 răspunsuri:
| Savy a răspuns:

Daca abonamentul la internet dispare, cu ce te ajuta un router wireless? Routerul e un dispozitiv de management al conexiunilor care necesita DHCP. Mai pe scurt, utilizezi un router cu o conexiune la internet, nicidecum un router nu-ti da internet gratuit.

| DraGfirE explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri!

| Just4Joker a răspuns:

Salut. Eu am un calculator separat de cel al tatei... Pentru a impartii internetul (fara a miscsora viteza si a avea o plata stabila) folosim router-ul Cisco Linksys ( CCA 300LEI)
Ti-l recomand!

| DraGfirE explică (pentru Just4Joker):

Salut deci trebuie sa am si internetul (click net sau rds)? ca sa mearga routerul wireless

| Just4Joker a răspuns:

In cazul Linksys, nu.
Wirellesul e pentru tablete si alte chestii. Toate au acelasi cod

10101010101010. Sigur iti va cere un cod... acesta este!
Ia Linksys cu incredere... nu va trebui sa platesti nimic pe langa

| John1973 a răspuns:

Normal ca iti trebuie si internet http://bit.ly/1C6mnbK

| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

Nu iti lua router.

| SimonaL a răspuns:

Eu am un router D-Link. e ok big grin vezi ca pretul variaza in functie de cate cabluri poti baga in el big grin. Eu nu am probleme cu el. Cade ff rar si un restart rezolva totul! big grin