| dannyi a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un laptop, dispun de suma de 5000 RON, folosesc laptopul pentru muzica, filme, jocuri (cateodata), internet si office. Momentan dispun de un Asus N53SN i7, 4gb ram, nVIDIA 550m de 2gb, si as vrea ceva mai bun. Mersi pentru raspunsuri. Dau FUNDA!!!

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Si ce te nemultumeste la lapiop-ul actual laughing. Pentru ce vrei tu, sa iei alt laptop e doar un moft. o risipa e bani. Ca sa il faci si mai rapid pe actualul, fa upgrade la 8gb ram, si un ssd de 120gb. Te ajunge upgrade-ul undeva la 550-600 lei.

| dannyi explică (pentru sltlp):

Pai sa am incredere in service-urile care fac aceste update-uri? Sa nu schimbe piese. Daca mai pun niste ram, as vrea sa schimb si placa video ca imi sacadeaza la unele jocuri ( Euro Truck 2). Problema ii ca nu stiu daca placa ii dedicata sau nu. Dupa ce fac toate aceste update-uri o sa ajung la o suma de peste 1000 sau poate chiar peste 1500. Eu dispun momentan de 3000 lei dar as vinde si lapopul meu cu o suma aproximativ de 2500 si de aia am zis ca vreau sa cumpar ceva nou si mai bun. Nu din moft sau fite.

| sltlp a răspuns (pentru dannyi):

1. Depinde de unde ai laut lapotp-ul. LA ram si hdd unele magazine nu iti anuleaza garantia. Sau ca sa fii si mai sigur, poti sa mergi si sa stai pe langa ei, cat fac upgrade-ul, ca dureaza 10 minte pentru ram si ssd.(pentru ca stiu si eu ca mai schimba, de asta, poti sa stai langa ei).
Daca ai zis ca ai gt 550m, e clar ca e dedicata. Dar nu o poti schimba, deoarece gpu-ul e lipit de placa de baza.
In jocuri gen ets 2 sacadeaza ca orice laptop. Daca vrei gaming, eu iti recomand desktop, acolo chiar nu dai banii aiurea... Revenind la eurotruck, e problema si ca jocul e prost optimizat. Si sigur il ai neoriginal, fara actualizari, deci clar cum merge...
ram: http://www.pcgarage.ro/......cl9-sr-x8/ si o sa ai 4+4=8gb ram
ssd: http://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/128gb-sata-iii-25-inch-xpg-sx900-series/
In rest, e laptop, de asta am zis ca nu merita investit. La un laptop nu ai foarte multe optiuni de upgrade, ca si perforamta e cu mult sub un desktop si nu numai.