| ALEXROMANIA36 a întrebat:

as vrea sa ma indroduc, dar nu are rost. Ce conteaza este ca folosesc un xiaomi redmi note 4 (telefon mobil). De cateva zile, cand il conectez la incarcator, face cam ciudat, se incarca cateva secunde, se opreste putin din incarcat, cateodata si mai mult si se porneste din nou. Lucrul asta este deranjant, deterioreaza bateria, si reduce viteza incarcarii. Intrebarile mele sunt daca este ceva cu portul usb (pentru ca am incercat cu alt incxarcator si are acelasi defect, prin urmare mufa functioneaza corect), sau s-ar putea cumva sa fie ceva din sistem, ma refer daca telefonul se incarca de fapt si doar primesc notificari cum ca s-ar fi oprit din incarcat? Telefonul este in posesia mea de in jur de 6 luni, deci garantia ma poate ajuta in legatura cu problema mea? Tin sa precizez faptul ca nu a fost cumparat de pe eMAG, si are memoria de 64 GB, nu 32. Sper ca intrebarea mea este usor de inteles, si astept raspun suri serioase, si argumentate solid. Multumesc anticipat. A, da, am uitat, sfanta funda celui care ma ajuta!

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai incercat sa masori acumulatorul cu un multimetru sa vezi daca functioneaza in parametrii optimi? Si sa recreezi "conditiile" in care iti "taie alimentarea"? Eu am patit asta cu un Iphone, el recunoscand accesoriul ca fiind "not supported" si-mi taia incarcarea. Nu zic ca al tau nu e original sau chestii de genul, dar poti incerca daca ai alti prieteni/cunostinte cu telefon similar ca al tau, alt incarcator cu alt fir, nu doar incarcator, nu doar fir etc. Roaga-te sa fie doar asta, conform "statisticii" ar putea fi mufa, chiar daca tu "crezi ca functioneaza corect":
https://www.youtube.com/watch?v=KB0dcTqn4rQ

| ALEXROMANIA36 explică (pentru CM7YRE):

Exact ca si in link face si al meu, dar nu am componente, si nu stiu de unde as putea face rost

| CM7YRE a răspuns (pentru ALEXROMANIA36):

Daca e situatia de sus, si vrei sa ti-l "repari singur" pentru ca spui "dar nu am componente" gasesti pe Shopmania:
https://www.shopmania.ro/shopping?q=xiaomi+redmi+note+4+mufa
De-acolo poti sa te duci catre orice magazin gen https://www.369.ro/......e-4x-19012
si ala e. In videoclip se face desolder si resolder (se dezlipeste si lipeste mufa) in ideea in care s-a stricat, a fost miscata, s-a dezlipit vreo conexiune etc.
PS: Bateria este "demontabila". La (aproape) orice telefon e "demontabila", conteaza cat de usor/greu este sa ajungi la ea.

| ALEXROMANIA36 explică (pentru CM7YRE):

Demontabila, sunt eu prost. Ma refeream ca nu este un telefon cu carcasa special facuta sa fie desfacuta, adica sa aiba un colt sau ceva unde sa-mi pun degetul, unghia si sa trag carcasa, scuze pentru greselile de exprimare

| sierra1 a răspuns:

Nu te mai complica: dacă ai garanție du-l la vînzător sau trimite-l pentru service (dacă și cu tel-ul inchis face la fel, e problemă ce ține de electronică nu de software)

| ALEXROMANIA36 explică (pentru sierra1):

Pai as fi facut asa din prima, dar nu stiu unde sam pus hartiile alea de la garantie, ca zici ca intentionat le fac asa micute, si niciodata nu ai unde sa le pui, niciodata nu le gasesti si **** aia zic ca trebuie sa ai certificatu ala

| Dbzgoku a răspuns:

Bateriile de la Smartphoneuri sunt mai sensibile de ți li-ion și de-aia încearcă să cureți mufa sau să lași în frigider bateria sper că sunt de ajutor

| ALEXROMANIA36 explică (pentru Dbzgoku):

Bateria nu este demontabila