| T3qUyLa a întrebat:

as vrea sa-mi imbunatatesc putin componentele PC-ului, am un PC Asus P8H61-M LX R2.0, momentan am un procesor G860 3,0 Ghz, Placa VIdeo AMD Radeon HD 6570 2gb, 8 GB ram, as vrea sa-i pun o placa video GTX 750 TI 2gb, cum pot sti daca mi se potriveste? conteaza sursa de alimentare? procesorul? si daca as vrea sa-mi pun un alt procesor, din cate am inteles conteaza doar socket-ul procesorului? adica daca am socket 1155 pot pune orice procesor cu socket 1155, trebuie sa mai tin cont de ceva? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Sa le luam pe rand, Placa video GTX 750 TI 2gb are slot Pcie la fel ca si placa ta veche, deci se potriveste, este suportata de placa de baza si de procesor.
La noua placa video producatorul recomanda sa ai o sursa de 400W, dar conteaza si restul componentelor montate, sfat ramai cu sursa ta si daca nu face fata (o sa se restarteze in timpul jocului) atunci cumperi una mai mare. Procesorul tau se potriveste cu noua placa video nu este obligatorie schimbarea lui. Cel mai bine instalezi un program de monitorizare pc si vezi in timpul jocului ce componente sunt la 100% din capacitate, ai aici link: http://addgadgets.com/.
Pentru schimbarea procesorului trebuie sa alegi cu socket 1155 si sa incerci sa faci un update de bios daca vrei sa treci peste generatia a treia de la I3/I5/I7. Ai aici link catre pagina producatorului unde te poti interesa direct pana la ce generatie de procesoare poti sa urci ( placa ta nativ suporta maxim generatia 3, acum sa ajuns la generatia 7) daca faci update de bios. : https://www.asus.com/Motherboards/P8H61M_LX_R20/specifications/
Sfat : cumpara prima data doar placa video si vezi daca esti multumit cu diferenta.
Uite aici diferenta de putere intre placi :
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+HD+6570
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GTX+750+Ti
Diferenta nu este mare, este uriasa, deci incearca.

| T3qUyLa explică (pentru Ironwin):

Sursa alimentare: https://postimg.org/image/eqfiq4s69/, multumesc pentru sfaturi/informatii, insa nu am inteles exact cu generatiile de procesoare, de exemplu unde vad de ce generatie e un procesor, eu m-am orientat de pe okazii.ro https://www. okazii.ro/cautare/procesor+socket+1155/componente-computere/procesor.html am vazut ca doar aici se mai gasesc procesoare cu socket 1155 (cred ca nu se mai fabrica), nu scrie nicaieri generatia procesorului, si da am facut update la BIOS, e 1204 daca nu ma insel (ultima).

| T3qUyLa explică (pentru T3qUyLa):

Inca ceva, daca am facut update la BIOS, acum s-ar putea sa suporte o generatie mai mare? daca da de unde pot sa-mi dau seama?

| Ironwin a răspuns (pentru T3qUyLa):

Sursa ta are teoretic 450W deci ar trebui sa reziste, nu o schimba deocamdata. Referitor la procesor (trebuie sa imi cer scuze, nu am stiut ca au scos acest socket, din cate vad nu mai gasesti decat second hand), generatia este data de prima cifra de dupa I3/5/7 sau de denumirea nucleului, ex : Intel Ivy Bridge, Core i3 3220 3. 3GHz este un procesor de generatia a 3-ia cu denumirea nucleului Ivy Bridge.

| Ironwin a răspuns (pentru T3qUyLa):

Teoretic da, (cel putin asa scrie la ei pe site), dar nu vad procesoare de generatie mai noua pe socket 1155. Uite o comparatie intre procesorul tau si un I5 de generatia 3 : http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=1475&cmp[]=1117
La prima impresie spui ca are viteza aproape dubla (5889 fata de 2762), dar nu este chiar asa, jocurile folosesc unul maxim doua nuclee, daca te uiti la viteze unui singur thread ai sa vezi ca este mica diferenta :
Single Thread Rating 1698/I5, 1553 al tau
Deci in concluzie, cumpara doar placa video (care se potriveste si pe un viitor alt pc) si vezi daca esti multumit.

| T3qUyLa explică (pentru Ironwin):

Ok, am inteles, am dat comanda la Media Galaxy de aceasta placa video http://mediagalaxy.ro/......75td5-2gi, sunt mai multe modele de GTX 750, am optat pentru asta ca am vazut ca suporta DirectX 12 iar celelalte maxim 11.2, sper sa mearga. Multumesc pentru sfaturi.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Placa ta video este generatie PCIe, ca urmare poti introduce in soclu orice alta placa video cu acelasi soclu.
La unele placi video este necesara alimentare suplimentara ("de forta"), printr-un conector suplimentar, dar care poate sa difere de la placa la placa. De obicei se da si un cablu /mufa adaptor la sursa PC-ului.

Sursa este bine sa fie una de calitate, cu protectiile bine-functionale, de minim 350W (indicat 450-600W).

In general, placile de baza sunt concepute in asa fel incat sa poata functiona cu orice procesor care are acelasi tip de socket, dar pot exista si exceptii (procesoare de fabricatie ulterioare placii de baza).
Este indicata vizitarea site-ului producatorului placii de baza si citirea specificatiilor tehnice, inclusiv a manualelor de utilizare si de service, daca exista.