| annakiss a întrebat:

As vrea si eu sa stiu care procesor e mai bun dintre:
1) Intel(R) Pentium(R) 4 Cpu 3.00 ghz
2) Procesor Intel® Celeron® Dual Core E3400 2.6 GHz, socket 775 Box
3)Procesor AMD Athlon II X2 260 Dual Core, 3200MHz, socket AM3, Box

As vrea sa le ziceti in ordine... Multumesc

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pentru timpurile noastre nici unul,toate sunt depasite de timp! Cel mai bun e amd-ul,iar ordinea lor este exact cum ai scris tu! Ps primul e super vechi, chiar nu merita sa faci un upgrade cu procesoarele de mai sus, mai bine mai pui 100-200 ron si iei ceva calumea!

| BLKZ a răspuns:

Celeron-ul e cea mai slaba serie de la Intel, dedicata office-ului. Pentium-ul e pentru office si jocuri. Dintre toate, AMD-ul e cel mai performant pentru ca e generatie noua(nucleu Rana, socket am3), revizie C3(un mai bun overclocking si consum).

| Mann02 a răspuns:

Primul e mai vechi decat celelalte deci nici nu ar trebui sa intre in competitie, are 1 singur core si daca bine stiu are 2 mb la chache, fiecare din cele de mai jos il bat.
Al doilea functioneaza la o frecventa mai mare decat al treilea desi pe al treilea scrie 3200, AMD la procesoarele din generatia respectiva nu aveau aceeasi frecventa cu cea scrisa, sau poate ca ma insel si chiar merge la frecventa respectiva...
Totusi depinde ce vrei sa faci, daca vrei sa te joci pe jocuri ia AMD-ul, daca vrei sa faci mai multe lucruri deodata cum ar fi mess, si mai multe programe pornite odata iti merge mai bine Intel Celeron, si AMD iti tine messul sus si cateva programe nu e o problema, doar ca Intel se descurca mai bine la astawinking