| Winners10 a întrebat:

As vrea si eu sa va intreb ce pot sa fac sa mearga calculatorul mai repede. Am antivirusul Avira, desi am auzit ca e printre cel mai bun, dar mi se pare ca merge greu, am si CCleaner. Ce as mai putea face?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Up upgrade hardware

| K0sti a răspuns:

Daca ai folosit porcaria de CCleaner, e clar, reinstaleaza windows!

| Florentina9210 a răspuns (pentru K0sti):

CCleaner este porcarie? Te inseli! Il folosesc dintotdeauna si nu am avut probleme.

| K0sti a răspuns (pentru Florentina9210):

Cea mai mare porcarie! Nu a existat calculator care mi-a intrat in service cu CCleaner pe el sa nu fie Windows-ul facut muci de la el! Registri prastie, dll-uri lipsa pe la programe si multe altele! E minunat chiar, pentru astia ca noi care fac service, mai facem si noi un ban...

| Florentina9210 a răspuns (pentru K0sti):

Si atunci, domnule, ce program bun, imi recomandati?

| K0sti a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu exista asa ceva, tu esti cel mai bun program!

| Florentina9210 a răspuns (pentru K0sti):

Pai ce pot folosi cand imi merge browser-ul greu? Eu cand mai aveam aceasta problema, foloseam Ccleaner, si imi mergea chiar bine, o perioada.

| K0sti a răspuns (pentru Florentina9210):

Mie nu mi-a mers niciodata browserul greu, deci...
Fa in asa fel incat sa nu ajungi in situatia aia! Deci inca o data, "tu" esti CCleaner!

| Florentina9210 a răspuns (pentru K0sti):

In regula!

| gelu1970 a răspuns:

Ce configuratie ai?
ce sistem de operare folosesti?
avira, folosit pe un pc nu foarte potent poate incetini putin randamentul.
reinstalarea windows nu e intotdeauna optiunea ideala pentru a imbunatati prestatiile pc.
ccleaner incearca sa il folosesti destul de rar. folosit zilnic iti nenoroceste registrul windows.
deci daca imi raspunzi la intrebari poate reusesc sa iti dau si eu raspunsurile potrivite.
windows xp a fost un sistem de opersre bun. epoca xp s-a incheiat.
7 e un sistem de operare excelent insa putin cate putin ne vedem obligati sa facem upgrade deoarece asta vor cei de la Microsoft.
8 si 8.1 sunt cele doua castane mari, aparte de Vista pe care nu l-am mentionat.
10 e un sistem de operare bun si merita incercat cu conditia sa il ai activat si sa il optimizezi. sa instalezi 10 si sa sa nu faci altceva este egal cu zero.

| DryIce a răspuns:

Orice pc poate fi readus la starea de max performance. 1.Reinstaleaza windows cu unul clean, windows 7 ultimate recomand si e cel mai bun; 2.Nu mai intra pe orice siteuri sa nu iei virusi, de asemenea ai grija ce stick bagi in pc; 3.antivirus nu mai e ce a fost odata deci fara av ca nu merita am avut cu licenta eu si vorbesc din experienta; 4. piesele se mai strica deci hdd se strica la cca 40 formaturi depinde > pune un ssd; 5. unele piese rezista la overclock gen cpu sau placa video. Nu recomand oc dar e posibil la orice placa "unblocked din bios" atata timp cat nu se depaseste granita de 85 grade. 6.Trebuie instalate anumite programe care chiar ajuta si nu toate programele indiferent daca le utilizezi sau nu, deci strictu necesar 7. O data la 3 luni trebuie reinstalat windowsu (pentru ca hackeri, virusi, chineji, etc.) 8. Windows xp e mai rapid decat windows 7, 8, 10 pe un sistem vechi gen dual core cpu, astfel pe dual core cpu sau mai vechi recomand xp merge mult mult mai bine. Daca ai quad core cpu merge deja windows 7, 8, 10 (nu baga 10 ca e rau, malefic, spioneaza, vezi google de ce windows 10 e rau). cam aste ar fi baza catre un sistem bun. acum sa nu uitam : in desktop, right click, proprieties, screen saver, power, si aici High Performance. De obicei e in balanced adica performanta la 70%, high perf inseamna 100%. Bafta

| MrKez a răspuns:

Poti sa ne spui ce ai in calculator sau laptop? Depinde ce hardware ai, nu mereu doar prin software poti sa faci mai usor. Daca ai un PC mai slabut, iti recomand sa pui un win xp sau 7, fiindca daca ai noi iti mananca RAM. Incearca sa nu folosesti Google Chrome ca e marea problema la viteza calculatorului. Spune-ne ce piese ai si te vom ajuta. Salut

| Winners10 explică (pentru MrKez):

Windows 7, Procesor Intel Celeron(R) CPU E3400 @2. 60GHz, RAM 4 GB, Placa video 1024 MB

| Killa3463 a răspuns:

Depinde si ce piese ai in el!