| Raluca2814994 a întrebat:

astăzi am achizitionat si eu un COOLER thermaltake contac 21, am predat calculatorul la un vecin pentru a monta coolerul, problema este ca el a montat coolerul si a scos acea siguranta din fier de PE placa de baza, care sustine procesorul, cand il pui in socket, pui SI o siguranta ca Sa sustina procesorul, el a zis ca asa explica in manualul de montare a coolerului, eu am urmărit multe tutoriale, când se montează coolere asemănătoare ca al meu si la nici un tutorial nu a scos nimeni acea siguranta de pe placa de baza, care sustine procesorul...in fine. Faza este ca, când am dat sa pornesc calculatorul, s-a invartit Putin coolerele la placa video, doar ce am sesizat cu coada ochiului.
apoi am dat sa aprind iarasi calculatorul, dar nu s-a mai întâmplat nimic, parca a "murit" totul.
am dat sa îl aprind iarasi SI dupa cateva incercari aceiasi chestie, s-a învârtit Putin coolerele de la placa video, doar cat sa sesizezi cu coada ochiului...credeti ca, daca pun înapoi "siguranta" aceia pe placa de baza, ca sa sustina procesorul, poate functiona calculatorul❔ sau s-a dus totul de rapa? Mentionez ca, procesorul, placa de baza, placa video SI celalalte componente nu au nici un semn de arsura.
As dori SI EU un raspuns de la cineva care se pricepe... ofer funda.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina Raluca! De ce dai calculatorul pe mîna orcui? Trebuia sa mergi la o firmă specializată in depanări, si acolo ăia ti l facea u bine, cu garantie cu probă, acea placă de fier este importantă in mentinerea temperaturii optime a procesorului, dacă omul la care ai dus calculatorul nu ti a m ai montat la loc plăcuța aceea de fier, procesorul se incinge, intră in protectie calculatorul si nu porneste, o sa arzi procesorul cit de curînd, ori îi spui vecinului sa pună la loc bucata aceea de fier, ori mergi cu el (cu calculatorul) in altă parte la un centru specializat si autorizat, dar te va costa niste bănuți frumosi reparatiile, ca asa se intimplă cind dai lucrul tău pe mina oricui. Vecinul tău este chiar expert in calculatoare? Sau este un incepător care habar nu are, eu asa cred ca nu stie nimic, si te a fraierit ti l a stricat si daca i ai dat si bani pe ce a făcut, ti ai luat o mare țeapă.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi,ea nu zice de de capacelul care vine peste pastila de siliciu, ea zice de acel levier metalic din partea stanga. Treaba e ca respectivul levier are rolul de a mentine procesorul apasat pe socket. Normal ca se intampla asta fiindca cel mai probabil procesorul nu mai face contact cu pinii de sub el (in cazul Intel) sau unul din pinii metalici este rupt/indoit (in cazul amd). Ideea este ca vecinul ta s-ar putea sa fi facut pagube permanente la placa de baza/procesor. Cel mai bine ia frumos tot pc-ul si mergi cu el la service. Mai este fericita posibilitate in care "expertul" a uitat sa puna pasta termica si procesorul intra in protectie ca sa nu se arda. Oricare este explicatia mergi la service si vezi. Bafta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Pc ul este al ei, nu este al meu, citeste intrebarea pusa de ea.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Multumesc pentru fundă. Merge calculatorul?

| Raluca2814994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da.
A fost exact asa cum ai spus tu, eu crede-am ca s-a dus totul de rapa, dar a venit un specialist si a montat cooleru cum trebuie.
Problema a fost ca vecinul meu cand a montat cooleru fara siguranta acea strambase niste pini de pe placa de baza happy dar specialistul tot specialist ramane, imediat a indreptat pinii si a rezolvat problema.
Mentionez ca a montat si siguranta aceia din aluminiu pe placa de baza.
Calculatorul functioneaza perfect, multi au spus ca numai era nimic de facut, dar tu ai avut dreptate, era risc mare sa se arda procesoru, dar nu l-am mai aprins fara sa fiu sigura ca monteaza coolerul un specialist.
Multumesc mult de tot, meriti fundita happy
Am rugat sa imi raspunda cineva care se pricepe si chiar mi-a raspuns cineva care se pricepe, mersi mult inca odata happy.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raluca2814994):

Sarut mina, mă bucur ca te am putut ajuta, si ca merge calculatorul.

| Raluca2814994 explică:

JONY, valculatorul functioneaza perfect, nu depaseste Mai mult de 30 de grade. Expertul a indreptat pinii, a montat procesorul, a pus placuta aceia de aluminiu SI siguranta, ca Sa sustina peocesorul PE socket, a adaugat pasta termoconductoare SI a montat coolerul, nu vad care este problema...❓dc as Mai merge cu pc-ul la o firma specializata, daca temperatura procesorului este ok. Daca calculatorul se misca ok...doar asa Sa dau banii aiurea? Nu multimesc.