| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU.
Astăzi am cumpărat un card microsd de 16 gb clasa 10 pentru Galaxy J5 (2016).
Aveam un card mai vechi de acelaşi tip de 4gb clasa 4 care nu îmi mai ajungea, deci am decis că îmi trebuie o memorie mai mare.
Când am ajuns acasă, am copiat fişierele de pe vechiul card în calculator, apoi am mutat pe noul card. Mai târziu am observat că noul card îmi corupe toate fişierele media (poze, videoclipuri, muzică) şi că nu mai pot fi deschise sau redate.
Ce aş putea face pentru a rezolva problema? Cardul este nou, l-am formatat văzând că are problema asta, însă şi acum am aceeaşi problemă.
Mulţumesc!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

UPDATE: Reuşesc să copiez uneori fişiere pe el, însă dispar după câteva minute de când le copiez.

| D3I3 a răspuns:

Descarcă fișierele din nou de la sursa originală.

| anonim_4396 explică (pentru D3I3):

Toate fişierele sunt personale şi le am pe cardul vechi. Iar orice copiez pe cardul nou, cardul îmi corupe.

| D3I3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să muți totul în telefon ( nu pe card, chiar în telefon ) și din telefon pe card.

| anonim_4396 explică (pentru D3I3):

Asta am încercat prima dată şi nu a mers. Cardul tot mi-a corupt fişierele.

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns:

Buna... Poti sa te duci la magazinul de unde l.ai cumparat sa vorbesti cu vanzatorul! poate il inlocuieste cu altul!

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela_Anna_1997):

Ideea e că tipa nu mi-a dat un bon, deci e cam imposibil.

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

In situatia asta nu stiu ce sa zic.